4 otázky, na které musíte odpovědět ANO, než koupíte nějakou akcii

Není to tak dávno, co jsem již podruhé byla na přednášce o investování do akcií českého Warrena Buffetta Daniela Gladiše. O akciích jsem toho ještě před dvěma lety moc nevěděla a grafy „číst“ neuměla. Přesto jsem po letech přešlapování na místě rozhodla se s touto disciplínou poprat. Třeba to zaujme i vás a vytvoříte si i vy svůj plán a strategii, jak na ně.

Daniel Gladiš, zakladatel fondu Vltava Fund je přezdíván jako český Warren Buffett. Příležitost vyslechnout si jeho přednášku byla pro mě inspirující, a zároveň poučná. Ráda bych se s vámi nyní podělila o své zážitky a závěry z jeho povídání.

Akcie jsou dlouhodobě nejvíce výnosná investice

Existují grafy, které to prokazují. Časopis Forbes uvádí, že z top50 nejbohatších lidí najdete 48 lidí, kteří mají své bohatství v akciích. Pouze dva uchovávají své bohatství v nemovitostech.

Investujte do toho, čemu rozumíte.

Pokud investování do akcií nerozumíte, může to být také nejvíce ztrátový obchod vašeho života. Stejně jako každá investice.

Proč jsem se rozhodla vycházet z názorů Daniela Gladiše? Jeho Vltava fond čítá několik desítek, dnes již spíše stovek investorů. Vstupní investice není malá, a pro většinu malých investorů nedostupná – ve výši 100 tisíc eur.

Jeho fond spravuje okolo 20 akcií a svým výkonem se mu dostálo reputace úspěšného akciového fondu. Daniel Gladiš je také autorem několika knih na toto téma.

S Warrenem Buffettem mají společné, že jsou fanoušky hodnotového investování. Na otázku, proč investujeme?, Warren Bufftet říká:

Převod nynější kupní síly někomu jinému s rozumným očekáváním získání větší kupní síly v budoucnu. Odřekneme spotřebu nyní, abychom později získali možnost spotřebovat více.”

Ano. To je pěkné. Ale jak na to?

Hlavním nepřítelem a motivací investora je inflace.

Tady začíná naše cesta uvažování, když investujeme. A nemusíme se zrovna bavit o akciích. Ale právě proto, že se jedná statisticky o nejvýnosnější aktivum, které máme k dispozici, se vyplatí tomuto tématu věnovat pozornost.

Za jednu generaci ukrojí inflace 1/4 hodnoty peněz. Člověk, který drží hotovost, přichází o kupní sílu.

Nabízí se tedy otázka, jak investovat, abyste tuto neúprosnou statistiku porazili? Jak investovat do akcií, když nemáte ambici stát se profesionálním akciovým investorem, abyste inflaci překonali?

Riziko je, že se vám peníze zhodnotit nepodaří.

Největším rizikem je, že se vám nepodaří dosáhnout zhodnocení. A vy se budete mít v budoucnu hůř než nyní. Ale k čemu vám je, že při držení hotovosti měna nekolísá, když reálná hodnota peněz klesá?

V konečném důsledku jde především o vás dlouhodobý pohled a cíl. A to, zda jste schopni ho dosáhnout. Jen málokterý investor se zabývá investičním horizontem mezi generacemi – tj. mezi desítkami až stovkami let. Jenže vaše peníze ztratí velkou část hodnoty i v průběhu vašeho vlastního života.

Nikde není řečeno, že peníze které člověk za život nahromadí, tak musí utratit. Ovšem přenos bohatství mezi generacemi je obtížný a je zde jen málo úspěšných příkladů. – Daniel Gladiš

Gladiš podotýká, že volatilita je naprosto běžná. Jde pouze o to, jak se při ní zachováte, a jak ji vnímáte. Jedná o běžný výkyv, nebo o trvalou ztrátu peněz a kapitálu? A umíte si na tuhle otázku odpovědět?

Máte reálná očekávání o zhodnocení a dobře nastavený investivní horizont?

V dostupné literatuře (Investice do akcií, Grada) se můžete dozvědět, jak si vedly jednotlivé třídy aktiv v časovém horizontu let 1802 až 2015. Za nejzajímavější informaci považuji asi to, že v takto dlouhém časovém horizontu by vám z jednoho dolaru zbylo pouhých pět centů.

Co osobně považuji za úskalí poměřování toho, zda jsou výkonnějším aktivem akcie nebo nemovitosti je fakt, že dostupné grafy a čísla většinou nezahrnují příjmy z pronájmu.

Celkový výnos je tak u nemovitostí vyšší, než tyto grafy ukazují a navíc máte pravidelný pasivní příjem, který využijete dle potřeby.

Jako hezký příklad uvažování nad akciemi předchozí myšlenku vyvažuje Gladiš příkladem akcií automobilky BMW. Za 13 let se mu tato akcie na dividendách zaplatila. Samotná akcie, kterou stále drží má ovšem dle jeho slov dnes 3x větší hodnotu.

Navíc bariéra nákupu akcie vs. nemovitosti je daleko menší. Ale to vše za pouze předpokladu, že víte, co děláte (resp. kupujete). Protože jiná akcie může být dnes bezcenná (například nejspíš všichni známe německou Deutsche Bank, že?).

Mohlo by Vás zajímat: Proč je ve Vašem nejlepším zájmu stát se investorem už dnes?

Jaké jsou 4 otázky, na které musíte odpovědět ano, než koupíte akcii?

Podle Daniela Gladiše jsou to následující otázky:

1. Rozumím tomu, co ta společnost dělá?

 • Tedy tomu, na čem je založen obchodní model společnosti, toho jak funguje a z čeho profituje?
 • Věnuji se pouze těm firmám kterým rozumím? (Pokud ano, pak jste o krok vpřed před 90% investorů.)
 • Jste k sobě upřímní? Nebo si „lžete do kapsy“?

Psychologie lidi žene do nečeho čemu nerozumí. To znamená, když akcie rostou, mají pocit, že se přidají a také na tom vydělají. Obvykle poté prodávají ihned po tom, co tyto akcie zase začnou klesat.

2. Mám vysokou pravděpodobnost, že tu tato společnost bude za 10let a bude prosperovat?

 • Má společnost nějakou trvale udržitelnou konkurenční výhodu? Může jimi být velikost, úspory z rozsahu, značka, patent, loayalita klientů, kultura společnosti, atd.
 • Existovuje nějaký parametr – výnosy vlastního jmění, výnosy investovaného kapitálu – jako projev toho, že ta společnost něco takového má? Které budou mít výnos 20,30 a 50%? Je pravidelně takto vysoký?

3. Je společnost spravovaná ve prospěch akcionářů?

Každý management společnosti má 2 hlavní úkoly:

 • Společnost řídit, což většinou probíhá bez větších obtíží.
 • Alokovat vydělaný kapitál, což skýtá obvykle větší nebo menší problém.

Peníze, které společnost vydělá, může využít následujícími způsoby:

 • vyplatit akcionáře,
 • investovat dál,
 • použít na akvizice,
 • nechat ležet na účtě.

Management často řeší otázku, kde přinesou peníze největší výnos? Jsou jejich akce v souladu s tím, aby tomu tak bylo?

4. Je akcie dostatečně levná?

Zásadní otázka, na kterou budete jako investor hledat odpověď. Málokdy se stane, že akcie splní všechna vaše investiční kritéria a zaroveň je dostatečně levná. Pokud víte, jaká tato cena má být, potom čekáte na to, až cena bude tak přiznivá, jak jste si stanovili.

Odpověď na otázku, kdy je akcie levná je vždy pouze odhad. Jako takový je z podstaty věci vždy subjektivní a nepřesný. – Daniel Gladiš

Jako investor většinu času trávíte studováním a analyzováním, a pouze jednou za čas přijde vhodná doba na to udělat nákupní rozhodnutí.

Co čeho tedy investovat?

Jste ztraceni? I já jsem několik let byla. Přečetla jsem spoustu různých materiálů o investování do akcií a přesto jsem nebyla schopná dojít k závěru, jak investovat tak, abych dlouhodobě nepřišla o peníze a výnos stál za to.

Uspokojivou odpověď na tuto otázku vám nikdo seriózně nedá. Tady vás asi zklamu. V zásadě ale máte tři možnosti:

 1. vlastní výběr akcií (bmw, coca-cola, colgate-palmolive, mattel,..)
 2. indexové investování (regionální, smíšené, sektorové)
 3. někomu dát do správy (fondy)

Nakonec jsem se na konci minulého roku po letech studování „spokojila“ s tím naslouchat tomu, co říkají o investování do akcií nejpovolanější lidé na téhle planetě.

Jako příznivec pasivního příjmu jsem si „vyrobila“ po dostatečně dlouhém studiu vlastní mix převážně dividendových akcií tak, aby předpokládaný čistý dividendový výnos kumulovaně činil alespoň 6%.

Můžu zhodnotit, že letos se to podařilo, dividendy jsem již obdržela. Narozdíl od nemovitostí, kde je vše víceméně stabilní a dané, jsem u akcií více skeptická, jak se budou vyvíjet i nadále v dalších letech.

Jak se k tomu stavíte vy? Máte nějakou strategii, jak investovat do akcií?

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře