Budete si přát mít korunu dnes, nebo raději zítra?

Bylo mi čerstvě 20 let. Cítila jsem se dospělá a měla jsem pocit, že vím vše nejlíp. Téhle otázce jsem ale úplně nerozuměla. Peníze jsou pořád peníze. Dnes i zítra, ne? Byla jsem na první hodině financí na vysoké, když se profesorka zeptala, zda má větší hodnotu koruna získaná dnes nebo zítra.

Když se ohlédnu zpět, musím se pousmát. Obě jsme měly stejnou myšlenku. Mít z té koruny co největší užitek. A také obě dvě velmi reálné pohledy na to, proč ji chtít mít hned.

Moje odpověď byla, že peníze jsou vždy lepší hned než kdykoli později. Já tím měla na mysli to, abych je mohla co nejdříve utratit, a profesorka to, aby je nestihla požrat inflace.

Češi mají představu, že si jednou ke státnímu důchodu přidají 8 tisíc měsíčně.

Klidně můžete celý život utrácet peníze ihned po tom, co je vyděláte. Porazíte tak inflaci :) Jenže vám nic nezbyde.

Hodně lidí dnes řeší otázku „kdy půjdu do důchodu“. Ale otázka by měla spíš znít, „kolik si ponesu do důchodu“.

V průzkumu NN Penzijní společnosti jsem se dočetla, že Češi mají představu, že si v důchodovém věku přidají ke státnímu důchodu 8 tisíc měsíčně ze svého. Tehdy se budou cítit zabezpečení.

Moje otázka zní, odkud je vezmete?

Jejich odborník tam rychle vypočítal, že pokud budete počítat s tím, že budete v důchodu 15 let, tak to je téměř 1,5mil. Kč, které potřebujete mít naspořeno při vstupu do důchodu.

No, pokud skutečně budu chtít čerpat 8 tisíc měsíčně po dobu 15 let… to je celkem 1 440 000 Kč. Uniklo odborníkovi, že neplánujeme v dalších letech zrušit inflaci?

Nebo jak si jinak vysvětlíme, že mi radí, že mám při nástupu do prvního zaměstnání v nějakých dvaceti až 25 lety začít spořit a cílová částka by měla být jeden a půl milionu korun při dosažení 65 let věku? No ale k věci..

Inflace: Jaký máte plán ji porazit?

U řady produktů, jako je spořící účet, penzijko nebo stavebko inflaci porazíte sotva. Navíc z penzijka peníze vydolujete nejdřív v době, kdy už si za to pořídíte tak maximálně naslouchátko na stará kolena.

Nic proti těmto produktům. Svoje místo a účel stále mají. Ale pokud máme brát investování alespoň trochu vážně, je třeba hledat rozumnější alternativy.

A to je také důvod, proč ze všech dostupných typů investic preferuji takové, které přináší pravidelně peníze. A nic lepšího než investiční nemovitost jsem dosud neobjevila. Důvody, proč investovat si můžete přečíst zde.

Můžete koupit třeba akcie, a když se nestane žádná katastrofa (čtěte: nepřijde krize nebo krach firmy), a nebudete příliš netrpěliví, je docela pravděpodobné, že budou mít vaše peníze za nějaký čas větší hodnotu a vy realizujete zisk.

Možná realizujete i větší zisk než u investiční nemovitost, ale pokud nejste kovaní odborníci, nemáte nastudovanou firmu, jejíž akcie kupujete a nerozumíte grafům, tak se pravděpodobnost úspěchu blíží spíš náhodě.

V závislosti na tom, s jak velkým operujete osobním rozpočtem to dost dobře znamená, že si teď nekoupíte nový kabát, ani nic jiného, protože jste peníze vydali za akcie. A až do doby, než prodáte a realizujete zisk (protože zůstáváme optimisti), z toho vůbec nic nemáte (pokud jste si nevybrali akcii s dividendami). V optimistické variantě jste porazili inflaci a ještě vám zbylo.

Víte, že investiční nemovitost v sobě skrývá dvojí výnos?

Investiční nemovitost je v tomto ohledu z mého pohledu bezkonkurenční.
Skrývá v sobě totiž dvojí výnos. V závislosti na investorově zručnosti můžete dosáhnout 5, 10 procentní i větší roční výnos z vlastních prostředků. Jak toho dosáhnout se můžete dočíst v 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.

Tyto prostředky však můžeme znovu reinvestovat zpět do jiné, další investice.
A po čase se nám zhodnocení začne pěkně nabalovat (asi už jste slyšeli výraz složené úrokování, více se o něm dozvíte v Proč je ve vašem nejlepším zájmu stát se investorem).

V dlouhodobém horizontu roste i hodnota samotné nemovitosti (v průměru o cca 4% ročně). Takže pokud se na sklonku života rozhodnete nemovitost prodat, nejenže jste porazili inflaci, ale po celou dobu vám chodila drobná renta
v podobě příjmu z pronájmu.

Pokud jste se rozhodli investovat prostředky s využitím hypotečního úvěru, tak vám nájemník splácí hypotéku.I když už hypoteční úroky opět rostou, neočekávají se do konce roku nad hranicí 3% a jsou tedy stále velmi příznivé.
A to i pro desetileté fixace.

A až tu hypotéku jednou doplatíte, asi už ani nebude třeba řešit, kde vezmete těch několik tisíc měsíčně k důchodu. Na potřebnou rekonstrukci, kterou bude byt tou dobou potřebovat, budete mít již dávno vyděláno.

Takto může váš stroj na peníze fungovat donekonečna. Tím myslím opadne i stres, zda tu budete ještě 15 nebo více let, aby vám „to vyšlo“ s penězi, které jste spořili a jednou jste se neprobudili úplně bez peněz.

Pokud vás zajímá, jaké výhody skrývají investiční nemovitosti, můžete nahlédnout zde: Jak se stát rentiérem už dnes. 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost!

Ať už uděláte cokoli, je dobré mít na paměti, že to, co se dnes může zdát jako nejlepší volba v životě, může za 20 let vypadat naprosto odlišně. Proto je dobré mít oči, a hlavně mysl otevřené, a stále se zajímat o to, jaké se v čase nabízí alternativy a možnosti.

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře