Jak zjistit celkovou hodnotu svého majetku?

Jaká je Vaše celková hodnota majetku? V médiích se často dočteme o tom, kolik jaký miliardář vlastní majetku. Ale třeba také, že přes noc „přišel“ o 10 milionů korun. Jak je to možné? Člověk by si pomyslel, že lidé, co mají hodně peněz, si je budou pečlivě hlídat.

Je potřeba říct, že ne každý, kdo vypadá, „že na to má“, protože jezdí v novém autě a má větší byt než Vy, je nakonec „bohatší“ než Vy. Ale to už moc lidí úplně nechápe.. Nakonec kdo na to měl, nebo neměl zjistíme, až zaklepe příští finanční krize.

Možná už máte vytvořený svůj pravidelný měsíční rozpočet, ale do celkového obrázku Vám schází právě celkový pohled na Vaše finance. Celková hodnota Vašeho majetku.

Rozpočet versus celková hodnota majetku

Váš osobní měsíční rozpočet sleduje Vaše příjmy a výdaje. Říká Vám, kolik jste vydělali a utratili.

Celkový přehled, v účetnictví se mu také říká rozvaha, ukazuje Vaši celkovou čistou hodnotu financí. Díváte se zde na svůj majetek a závazky. Zjednodušeně:

celkové hodnota majetku – celkové závazky = čistá celková hodnota

Jaká je celková hodnota Vašeho majetku?

Proč by Vás to vůbec mělo zajímat? Možná Vám to přijde naprosto nepodstatné.

Tento pohled využívají i banky, když hodnotí bonitu žadatele o půjčku. Důležité je to také proto, abyste měli přehled o stavu svých financí a celkové zadluženosti.

Říká Vám, zda máte zdravé finance. Proto si myslím, že udržovat si přehled o celkové hodnotě majetku a stavu Vašich financí je důležité.

Víte, jakou celkovou hodnotu má Váš majetek? Kolik činí celkové dluhy a závazky? Tahle informace je pro Vás důležitá, pokud chcete mít zdravé finance a mít v budoucnu klidné spaní.

Vaše finanční budoucnost, a zda a jak moc Vás zasáhne příští finanční krize do velké míry závisí na tom, jak plánujete a spravujete své finance. A zda udržujete zdravou míru čisté hodnoty majetku. Tedy rozdílu mezi hodnotou majetku a Vašimi neplacenými závazky.

Jak na to?

Ideální je excelovská tabulka, kterou si můžete vytvořit i sami. Tímto způsobem si v budoucnu pouze překopírujete list, zaznačíte nový datum a zjistíte, jak se Vaše čistá hodnota v průběhu času změnila.

Vypište si vše, co vlastníte, sepiště si všechny Vaše dluhy a závazky. Odečtěte závazky od hodnoty toho, co vlastníte a získáte čistou hodnotu.

Abych Vám to usnadnila, připravila jsem pro Vás pracovní listy Osobní rozpočtář, kde najdete šablonu s již připravenými kategoriemi, které spadají do toho, co chceme v tomto pohledu sledovat. Jedná se o hotovostní účty, investice a spoření, nemovitosti, atp.

 Svoji čistou hodnotu byste měli aktualizovat na pravidelné bázi, řekněme jednou za půl roku až rok.

Příklad zachycení hmotného majetku, jako jedné z částí celkové hodnoty osobních financí:

Tuto šablonu najdete pracovních listech Osobní rozpočtář. Použijete ji právě pro zjištění celkové hodnoty osobních financí.

Na závěr

Pokud to myslíte se svými financemi vážně, pak byste se neměli spokojit pouze
s pravidelným plánováním rozpočtu, ale měli byste se také dívat na celkovou hodnotu svých financí.

Celkový přehled osobních financí → ukazuje Vaši čistou hodnotu majetku

Osobní rozpočet → ukazuje Vaše příjmy a výdaje

Svoji čistou hodnotu můžete jednoduše zaznamenat do excelu, nebo využít již připravenou šablonu Osobního rozpočtáře!

Možná budete překvapeni tím, jak na tom Vaše finance doopravdy jsou! Moc ráda uslyším Vaši zpětnou vazbu na to, jak toto téma vnímáte Vy!

Jak spravujete své finance Vy? Napište mi do komentáře!

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře