Co zvážit, než začnete utrácet za dárky na Vánoce?

Vánoce jsou skoro tady a s nimi pomalu začíná nekonečná nákupní horečka. Ještě než se zapojíte do Vánočního šílenství a začnete nakupovat dárky na Vánoce pro své blízké, zvažte několik věcí.

Nákupním centrům se po celý rok úspěšně vyhýbám. Nicméně na Vánoce se ani mě tahle disciplína nevyhne. A ten zážitek mi pak většinou stačí na celý další rok.

Ale vždycky to tak nebylo, takže úplně chápu všechny ty fronty a lidi obtěžkané taškami, jak hodiny brouzdají po obchodech a ochotně stojí dlouhé fronty.

Než začnete bezhlavě utrácet za dárky na Vánoce..

Vánoce jsou o tom, že trávíme čas s lidmi, které máme rádi. Nejsou o penězích a nákladech, a přesto paradoxně téma financí je v čase Vánoc dost významné v nejedné domácnosti. Říká se, že jsou to svátky klidu. Já se snažím to tak mít. Jak to máte Vy?

Jasně. Snadno se to řekne a hůř dělá. Šťastné Vánoce ale určitě neudělá, když ještě než vůbec samotné svátky začnou padnete únavou na bradu, ani to, když se kvůli tomu zadlužíte.

Vánoce jsou svátky klidu, tak si z nich nedělejte peklo

I proto již dlouhé roky držím to, že s Vánocemi se nepojí žádný speciální úklid. Cukroví pečeme, pokud se shodneme, že se nám do toho chce, nikoli jako povinnost. K jídlu si dáme to, co nám chutná a nikoli co káže tradice.

A dárky volím buď praktické, na přání nebo prostě nějakou drobnost. Jako dárek lze pojmout skoro cokoli, co udělá druhému radost – také vylepšení bydlení nebo jeho modernizace může jako praktický dárek, která udělá velkou radost. A neznamená to, že to musí stát majland.

Stejně jako to zvládnou vlastnoručně vyrobené dárky. Je to celé o tom, jak si to sami v hlavě a s rodinou nastavíme. O ničem jiném.

Ani sebedokonalejší Vánoce v podobě naklizené, pečlivě vyšperkované domácnosti, drahých dárků a honosného stolu nebudou moc šťastné a veselé, když na sebe budume protivní po vší té předvánoční honičce a budeme unavení, o půjčkách nemluvě.

Pokud Vám při spojení Vánoce a finance naskakuje husí kůže, jak tohle zase dopadne, zkuste zvážit některý z 9 tipů, jak vylepšit obsah Vaší peněženky ihned. Třeba Vám to pomůže.

Neberte si půjčku na dárky na Vánoce ani na svátky jako takové

Je dobré stanovit si předem celkovou částku, kterou chcete za Vánoce i dárky na Vánoce utratit. Čím bližší bude Vaše představa o tom, co sháníte, tím reálnější je, že se Vám to také dost možná povede.

Téměř každý z nás si na někdy na něco půjčil. Půjčka jako taková může být „přítel“, a v dnešní době na pořízení bydlení celkem běžná věc, bez které to úplně dobře samo nejde. Ale na dluh se prostě žít nedá!

Půjčovat si na spotřebu, nota bene na Vánoce je opravdu hrozné rozhodnutí. Až se skoro divím, že se nevešlo do článku 5 největších chyb, které děláme s našimi penězi.

Zvažte dobře, co svým nejbližším pořídíte. Pro pět minut radosti se trápit část nadcházejícího roku splácením úvěru fakt nestojí za to.

Zkuste nepodlehnout emocím a vší té nákupní horečce, která má pouze za cíl dosáhnout co nejvyššího obratu obchodníků.

Pokud si ale půjčit musíte, zkuste to v rámci odložené platby nebo na splátky bez navýšení, kterou dnes hodně obchodníků nabízí. Případně od seriózních institucí – banky nebo značkové nebankovní úvěrové instituce.

Osobně bych zvážila například i půjčku na Zonky, které nabízí poměrně bezkonkurenční úroky.

TIP: Úvěrové nabídky si můžete srovnat stejně jako jakékoli jiné zboží. Sledujte jednotný ukazatel pro půjčky RPSN, tedy celkové náklady za úvěr vyjádřené ročně v procentech. Úvěr si neberte pod časovým tlakem i přesto, že se Vánoce blíží a Vy stále nemáte všechny dárky.

Pokud Vám nechtějí výše uvedené instituce půjčit, zřejmě nejste „úvěruschopní“, a tím pádem by pro Vás myšlenka půjčky měla být úplně mimo diskuzi ve Vašem vlastním zájmu. Řešením je i kreditní karta, kde při vrácení peněz v bezúročném období neplatíte úroky, a to v případě, že budete v této době schopni doplatit celou částku.

Se správou Vašich financí Vám pomůže třeba i dobrý finanční poradce. Už ho máte? A víte, jak dobrého poradce poznat?

Dobrá příprava Vám uleví s Vánočního stresu

Po zkušenosti s takovými Vánoci si nejspíš sami další rok dobře rozmyslíte znovu půjčovat na dárky na Vánoce. Jakmile to bude možné, tak si každý měsíc začněte odkládat rezervu na další Vánoce, aby se tento scénář neopakoval. A tahle položka Vás příště nestresovala.

Zvažte začít si pravidelně tvořit měsíční rozpočet (můžete využít pracovní listy Osobní rozpočtář, které jsem pro Vás připravila). S jeho přípravou Vám pomůže článek 6 kroků, jak vytvořit osobní rozpočet.

Vlastnoručně vyrobené Vánoční dárky

Ať už Vás finanční stránka Vánoc trápí nebo ne, vždy je tady možnost vlastnoručně vyrobených Vánočních dárků. Nejenže budou nejspíš levnější než ty koupené, ale je dost dobře možné, že s nimi uděláte víc parády, než kdybyste šli něco koupit do obchodu.

Vlastnoručně vyrobený dárek je maximálně osobní a vyjadřuje, že jste strávili s jeho přípravou nějaký čas a dali do něj kus úsilí.

A o tom to je. Věnovat si navzájem čas. A užít si trochu volna s blízkými lidmi.  Nebo ne? Tak si je užijte :)

Připravila jsem pro Vás na závěr malou inspiraci, jak vylepšit svoji situaci ihned.

9 tipů, jak vylepšit obsah Vaší peněženky ihned

Jak ušetřit
  • Jak okamžitě ušetřit?
  • Jak získat rychle peníze navíc?
  • Jakou formou hlídat útratu?
  • Jak se zbavit zbytečných výdajů?
  • Jak přistupovat k plánování financí?
Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře