Dobrý finanční poradce: Víte, jak ho poznáte?

Naspořili jste nějaké finanční prostředky a rádi byste je investovali? Chystáte se stavět či rekonstruovat a potřebujete hypotéku? Chcete řešit další jiné finanční záležitosti? Jistě se shodneme, že je dobré mít při ruce někoho, kdo problematice dokonale rozumí a pomůže  vám se v té džungli možností a množství produktů vyznat. Tou osobou může být i finanční poradce.

Finančních poradců je v naší zemi opravdu mnoho. I ve vašem okolí jich jistě působí nemálo. Jako v každém oboru, i zde najdete schopné a méně schopné či poctivé jednotlivce.

Nedávno jsem navštívila pobočku jedné pojišťovny a přivedla mě na myšlenku s vámi sdílet pár postřehů, které mě v souvislosti s tím napadly.

Jak poznáte dobrého finančního poradce?

Ano, máte pravdu. Paní v pojišťovně bych neklasifikovala úplně jako finančního poradce, nicméně i přes to paní se (celkem nezvaně) do této role sama pasovala.

Šla jsem zrušit životní pojištění, které mi asi před 15 lety zřídili rodiče a nedlouho po jeho sjednání zastavili platby, když si uvědomili, že tenhle produkt jim nebyl doporučený úplně vhodně.

Jen, co jsem vyslovila svoji žádost, následoval velmi zábavný rozhovor:

"Jste si jistá, že to chcete zrušit?" začala paní opatrně. Ujistila jsem ji, že ano. "Dobře. Ale paní to máte úplně špatný produkt.
Tohle životní pojištění není dobré, je to starý produkt. Dnes už jsou daleko lepší a zajímavější produkty. Ale vy jste mladá, pro Vás je daleko lepší, když budete investovat do fondů".

Aniž bych stihla cokoli říct, přistál přede mnou letáček s nabídkou dostupných fondů této pojišťovny. Zatímco paní vyřizovala žádost, prolétla jsem v rychlosti nabídku.

Množství záporných výnosových čísel výkonnosti fondů ve všech kolonkách – 1 rok, 3 roky, 5 let – rozhodně nebyl příliš přesvědčivý už od pohledu. Souhlasím, že je dobré stát se investorem, ale takto nikoli.

Finanční poradce ví, co je pro vás nejlepší.. Opravdu?

Nejvíc mě zaujalo, jak se paní celkem vtíravě pasovala do role poradce a na základě letmého pohledu na mojí občanku a věk usoudila, že „ví, co je pro mě nejlepší“.

Rozumím, že jako zaměstnanec této pojišťovny nabízí její produkty. Prostě „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Ale tady jde o vaše peníze. Proto je obezřetnost, od koho přijímáte rady, opravdu na místě.

Po několika základních otázkách bylo jasné, že paní vlastně ani netuší, na jakých principech nabízené fondy fungují.

Bylo mi jí trochu líto. Opakovala slova, která jí nejspíš někdo nalil do hlavy na nějakém rychlo školení. A nyní „prostě dělala svoji práci“. Přínos pro mě jako potencionálního klienta? Nula.

Aby mohl kdokoli, kdo Vám bude radit s financemi říct, co je pro Vás nejlepší, měl by o Vás něco vědět. Aspoň to říká můj zdravý selský rozum.

Taková je i má zkušenost. Můj finanční poradce zná nejen mě, moji finanční situaci, ale také povahu a to, jakým způsobem přemýšlím o penězích. Jak spravuji svůj osobní rozpočet.

Ví, jaké mám dlouhodobé plány a cíle. Na začátku naší spolupráce mě vyzpovídal a udělal si analýzu mého finančního stavu, zná mé budoucích záměry i moji povahu.

Pomáhá mi vyvarovat se finančních chyb, o nichž jsem nedávno psala v článku 5 největších chyb, které děláme s našimi penězi.

Finanční poradce pracuje pro vás

Společně diskutujeme a bavíme se o tom, jaké cesty a způsoby povedou k tomu, co CHCI JÁ. Čeho chci v budoucnu dosáhnout se svými financemi.

Bereme ohled na mé konkrétní finanční možnosti a plány, které jsou součástí osobního rozpočtu. Víte, jak si takový osobní rozpočet vytvořit?

Opakovaně se v čase ujišťuje, jak se má situace mění. Zda takové rozhodnutí nezpůsobí, že zůstanu bez hotovosti, není to nevýhodné nebo riskantní řešení. Nebo prostě jen příliš velké sousto.

Na základě toho pak navrhuje vhodná řešení a produkty, které odpovídají tomu, co potřebuji.

Tak si představuju, že by to mělo vypadat. Žádné střílení od boku, nevyžádané rady, ani věštění z koule.

Ano, dobří finanční poradci pracují pro svou obživu za provizi, ale současně ve prospěch svých klientů. Úspěšní finanční poradci se prezentují online – mají webové stránky, píšou blog, vystupují mediálně na veřejnosti.

Budují si dlouhodobě své jméno jako značku. Pracují na doporučení.

Dobrý finanční poradce je poklad

Jak ho poznáte? Předchozí řádky představují možné vodítko, jak si odpovědět na tuto otázku. Pokud usoudíte, že Váš současný finanční poradce nedostává těchto kvalit, pak je možná nejvyšší čas se poohlédnout po někom jiném.

Ptáte se, kde najdete dobrého finančního poradce?

Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Stejně jako i pro jiné profese dnes díky internetu můžete na pár kliků vybírat ze stovek zkušených odborníků například zde.

Tato databáze, čítající přes dva tisíce finančních poradců i s referencemi, vám ušetří spoustu času, pokud zrovna nemáte ve svém okolí nikoho, na koho byste se mohli obrátit.

Snadno si tak můžete ověřit, či sami poskytnout referenci na vašeho finančního poradce. Někteří mají i desítky referencí, a vám to tak ušetří spoustu času při výběru.

Jaké chování by vás mělo odradit od spolupráce?

Za neznalost či ignoraci zaplatíte tu nejvyšší daň – svými těžce vydělanými penězi. A tak stojí za úvahu, zda neobětovat nyní trochu času na sebevzdělání a výběr vhodného partnera pro vás a vaše finance.

Vyhnete se tak tomu, že budete peníze vyhazovat z okna prostřednictvím zřizování nesmyslných produktů. O tom, jaké děláme nejčastější chyby se svými penězi jsem psala zde.

Jako v každém oboru nepoctiví a ziskuchtiví poradci kazí dobré jméno všem. Není divu, že se pak lidé bojí investovat a jako národ máme na běžných a termínovaných účtech obrovské množství peněz, zatímco investice pokulhávají.

Nedávno jsem byla na konferenci jedné velké poradenské společností. Přítomní byli také zástupci prakticky všech bank. Došla jsem si na masáž, dala si dobré šampaňské. Ano, i takové libůstky si některé banky připravily, aby získaly pozornost poradců.

Ne, neměli ani tušení, že nejsem finanční poradce této společnosti. Zástupci bank se mi velmi ochotně věnovali. Na můj vkus se v každém rozhovoru příliš rychle, často a hlasitě hovořilo o výši provizí, spíš než o vlastnostech samotných produktů.

Ano, rozumím, že to je důležité. Nikdo nepracujeme zadarmo. Ale právě proto je tak důležité, abyste obezřetně sledovali, zda jde vašemu poradci o výsledek nebo jen o rychlý výdělek.

Zda vám nenabízí ten či onen produkt jen podle toho, kde je aktuálně nejvyšší provize. Asi jako mým rodičům kdysi nabídli nevhodné životní pojištění pro mně.

Mám jednoho známého, který má 3 životní pojistky. Po krátkém rozhovoru mi svěřil, že jeho finanční poradkyně je moc milá mladá paní s dlouhými blonďatými vlasy.

Myslíte, že právě tato poradkyně pracuje v nejlepším zájmu svého klienta? Nebo manipulovala neinformovaným člověkem a využila svých předností k tomu, aby mu podsunula produkty, ze kterých má tučnou provizi..

Jak poznáte, že jde poradci pouze o rychlý zisk?

Špatného finančního poradce poznáte vcelku jednoduše. A i když následující řádky budou možná znít jako klišé, podle mého názoru by si je měl zodpovědět každý, než začne naslouchat někomu, kdo manipuluje s JEHO penězi.

Znáte odpovědi na tyto otázky?

 • Jak dlouho pracuje poradce ve své profesi?
 • Zajímá se o moji celkovou finanční situaci?
 • Zajímá se o moji životní situaci?
 • Udělal si poradce zhodnocení a analýzu mého současného stavu a dlouhodobých cílů?
 • Je schopen mi vysvětlit, jaké mám možnosti?
 • Připravil mi analýzu konkrétní situace s návrhem možných řešení?
 • Jsou navrhovaná řešení v souladu s mými cíli?
 • Je poradce schopen smysluplné argumentace?
 • Vzdělává se a je v obraze o současném dění na trhu?
 • Vzdělává mě, abych byla lépe informovaná a rozuměla dobře rozhodnutím, která dělám?
 • Vytváří na mě nátlak?
 • Je spolehlivý? Komunikuje se mnou, když je třeba?
 • Jaké zájmy a cíle má můj poradce?
 • Jaké zájmy má ten, pro koho pracuje?

Na závěr

Výběr dobrého finančního poradce vám může ušetřit a také vydělat spoustu peněz. Stačí vlastní selský rozum, žádná ukvapená rozhodnutí a před rozhodnutím si vzít čas na rozmyšlenou.

Nakonec jsou to vaše peníze a vaše budoucnost. Vemte tedy odpovědnost do vlastních rukou. Možná by vás mohlo zajímat zamyšlení nad tím, proč je ve vašem nejlepším zájmu stát se investorem už dnes.

Pokud přemýšlíte, že byste investovali, ale nevíte, kde začít, zvu vás k přečtení e-booku Přemýšlej jako investor.

Díky zmiňovaným nedávným zkušenostem jsem pochopila, že je téměř nemožné obsáhnout dokonale znalosti u všech produktů na trhu. Jsou jich totiž stovky.

Dobrý finanční poradce konzultuje s kolegy tam, kde to není tak úplně „jeho šálek kávy“ a neustále se vzdělává, aby vám mohl přinést ta nejlepší řešení.

Jde mu totiž především o vaše dobro a teprve v druhé řadě o jeho provizi. Dlouhodobé jméno a pověst se totiž koupit nedají.

Jaké máte zkušenosti s finančními poradci Vy? Pracuje vás finanční poradce pro vás? Klidně je označte do komentáře, i to je reference. Mým přáním je, abychom všichni měli jen ty nejlepší zkušenosti při správě našich peněz a investování, a mohli tak klidně spát. O tom si nakonec můžete přečíst i v e-booku Přemýšlej jako investor.

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře