Jsou peníze klíčem ke štěstí?

Seděli jsme na lavičce a pili víno. Můj kamarád byl potichu. Chvílemi jsem měla pocit, jako by mě vůbec neposlouchal. Na konci tohoto večera jsem slyšela upřímné děkuji. V opojení vínem jsem se nechala trochu unést a začala mu líčit svoji představu o tom, co pro mě znamená svobodný život.

Jak moc, a proč štěstí souvisí s penězi. Jasně, za peníze si štěstí nekoupíte. Ale můžou Vám být obrovským zdrojem svobody.

Peníze jsou prostředek, který Vám umožní mít větší klid a svým způsobem zprostředkovaně přináší svobodu a trochu toho obyčejného lidského štěstí.

Když jsem se zeptala „posloucháš mě vůbec?“, nervózní, že už dlouho nic neřekl, ujistil mě, že pouze přemýšlí o tom, co říkám.

Pak mi došlo, jak dlouho mi trvalo přijít si na všechny tyhle věci, o kterých mu vyprávím.

Štěstí si za peníze nekoupíš. Opravdu?

Poznala jsem v jednom z bývalých zaměstnání zajímavého člověka. Vydělával sumu, o které si 99,5% zaměstnanců v Česku může pouze nechat zdát. Protože byl expat, firma mu platila luxusní byt.

Dostal sedmimístnou sumu, aby si ho zařídil dle svých přání. Jeho byt překypoval luxusem, každá lžička měla jméno od designera.

Gauč byl také od designéra, křeslo bylo v hodnotě poloviny průměrného ročního platu českého zaměstnance.

Takový luxus, říkala jsem si, když jsem se dívala po jeho luxusním pronajatém Vinohradském bytě.

Ke všem věcem se choval velmi ohleduplně. Vážil si jich. Jako by to byly jeho přátelé. Zvláštní, pomyslela jsem si.

Každý týden si objednával přes Amazon nové značkové oblečení a boty. Jedl ve vybraných restauracích. Každý druhý týden měl v plánu výlet někam po Evropě. Život si užíval plnými doušky.

Jenže, čím víc jsem ho poznávala, tím víc se mi jeho styl života tak úplně nelíbil. Ptáte se proč?

Byl v podstatě otrokem svého životního stylu. Závislý na svém jediném zdroji příjmu, na vysokých požadavcích na úroveň bydlení, stravování a trávení volného času.

Jednoho dne se mi svěřil, že uvažuje o koupi bytu. A protože věděl, že se tímto tématem zabývám, začali jsme se o jeho možnostech bavit. A on mi otevřel karty ohledně svých financí.

Bylo mu 37 let a na účtě měl akorát tak na 6 měsíců svého drahého životního stylu.

Toho, ze kterého vůbec neviděl důvod nijak slevovat. Ano, užíval si život plnými doušky. Ale zároveň mi přišlo, že je vlastně ve zlaté kleci.

Pozorovala jsem ho, jak žije. Jakým způsobem spravuje svoje finance. A říkala jsem si, „je tohle život, jaký bych chtěla?“. Neměla jsem pocit, že by byl o tolik šťastnější než já se svým desetinovým platem. Já se šesti měsíční rezervou toho SVÉHO životního stylu.

Musel si udržet vysokou pozici, aby tento životní styl mohl dále dotovat. Jiné úspory ani investice neměl.

Když přišlo oznámení o reorganizaci, ve kterém se dozvěděl, že s ním firma v nové struktuře nepočítá, byl ve stresu. Zmatkoval. Nakonec se díky svým schopnostem po roce relokoval do jiné země.

Došlo mi, že svobodný život není tolik o velikosti platu. Ani milionové příjmy nezajistí finanční svobodu a klid, když všechny peníze obratem zase utratíte.

Byl to mimo jiné moment, kdy jsem si definitivně uvědomila, že jakožto korporátní zaměstnanec lezu „po špatném žebříku“. Mohu se dostat hodně vysoko, a brát relativně velké peníze.

ALE…

Dokud to bude pouze jediný zdroj příjmu, který může velmi brzy vzít za své, nikdy nebudu mít klid. A pokud všechny peníze utratím, tak budu vždy nucena a závislá vydělat další. Do nekonečna.

Svoboda začíná tam, kde peníze nejsou stresový faktor

Peníze jsou podle průzkumů nejčastější příčina hádek a rozchodů. A pak že se štěstím nemají co dělat. Jistě, k plné spokojenosti Vám nepomohou, ale mohou ušetřit spoustu stresu a probdělých nocí.

Proto svoboda jedince začíná tam a končí tam, kde je svobodné rozhodování a možnost volby.

V dnešní uspěchané době jsme zaneprázdněni prací a vyděláváním peněz. Paradoxně málo přemýšlíme, co s nimi dál. A naše těžce vydělané peníze se rychle rozkutálejí. Je to začarovaný kruh.

Rozdílu můžeme dosáhnout v případě, že kapitolu osobních financí dostaneme pod kontrolu. Naučíme se principy toho, jak mít zdravé finance a budeme rozumět tomu, jak peníze mohou pracovat pro Vás.

Naučíme se pracovat s osobním rozpočtem, stanovit si finanční cíle, a půjdeme si za nimi. A v další fázi se naučíme zhodnocovat už vydělané peníze.

Ne nadarmo se říká, že 80% výsledků tvoří 20% akcí. Ve financích jsou výsledky o disciplíně a vytrvalosti. Není to žádné kouzlo a zkratky zde nejsou.

Souhlasíte? Jak spravujete své finance? Máte na to nějaký systém? Napište mi do komentáře svůj názor.

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře