Pojďme si postupně projít ty nejdůležitější otázky.
Jaký výnos můžete na Mintosu očekávat?
Samozřejmě bude záležet na tom, jak si své portfolio nastavíte. Ale je zcela snadno dosažitelné najít na Mintosu půjčky s úrokem v rozmezí 12-14%. To už jsou velmi zajímavá čísla. To platí, pokud budu pro zjednodušení uvažovat půjčky v eurech.
Jak vypadá moje portfolio? Pro názornou ukázku, jak může vypadat i Vaše portfolio přikládám mé stávající rozložení participací. Nejvíce investuji v rozmezí půjček právě s 12% až 14% úrokem a pak jen malou část tvoří ty s 14-15 procenty.
Většinu půjček jsem nastavila do 24 měsíců, protože jsem nechtěla mít peníze vázané v půjčkách tak dlouho. Aktuálně mám 21 aktivních investic s váženým úrokem 12,45%.

Jaký úrok a časové období volím? Zdroj: mintos.com
Velmi brzy se ukázalo, že omezovat se na kratší dobu splatnosti není nutné – často jsou moje participace vykoupeny a tržiště je tak rozsáhlé a aktivní, že takto atraktivní půjčky lze kdykoli prodat.
Participace s výnosem nad 15% jsou málo dostupné, protože se výhradně orientuji na půjčky s Garancí zpětného odkoupení, tzn. „je-li participace déle než 60 dní po splatnosti, úvěrová společnost si ji zpětně vykoupí, bez jakékoliv výše ztráty na vaší straně tj. plnou cenu stávají participace a navíc obdržíte i procentuální část z poplatku z prodlení“.
Tím se pro mě investování na Mintos stalo velmi zajímavým. Mintos ale nabízí ještě další informaci pro investory a tou je LTV – (loan to value). Poměr úvěru a zástavní hodnoty. Bývá vyjádřeno procenty. Čím menší číslo, tím je úvěr bezpečnější. Tyto úvěry si lze prostřednictvím parametrů vyfiltrovat a ještě tak snížit riziko nesplácení.
Jakou jsem zvolila strategii? A proč investuji výhradně v EUR?
Na Mintos jsem poslala pět tisíc korun. Věřím, že je to dostatečná suma na demonstraci a ukázku toho, co lze na tom portálu dělat a hezký příklad pro zhodnocení, zda investovat víc či nikoli.
Proč neinvestuji v CZK? Pohledem na nabídku půjček v korunách Vám bude rychle jasné, že investice je lepší uskutečňovat v eurech. Jejich výnos je často kolem 6-7%, a vzhledem k eurové příležitosti mi to přišlo jako vhodnější varianta.
Směnu do EUR jsem na jeden klik udělala přímo na portálu, protože jsem v tu dobu ještě neměla eurový účet. Beru to jako takovou testovací částku, na základě které už je možné pozorovat výsledky a podívat se, zda je deklarovaný potenciální výnos skutečně dosažitelný.
Při větších částkách by možná dávalo smysl srovnat také alternativní možnosti, jak dostat peníze v eurech na Mintos.
Jak vypadá moje portfolio po několika měsících?
Dne 3.10.2018 jsem tedy směnila v přepočtu 192,48 EUR. Po téměř půl roce je dnes stav mého účtu 202,26 EUR. Počítejte s tím, že první měsíc bude méně výnosný. Úroky chodí měsíčně, takže než se deklarovaný výnos ustálí bude to chvilku trvat.
Můj dashboard zatím ukazuje výnos 10,59%, a pomalu se přibližuje a stále roste směrem k váženému výnosu, který je kalkulovaný výše. Pokud by celých 15 měsíců proběhlo tak, jak je to nyní nastaveno.

Jaké dosahuji na Mintos reálné výsledky? Zdroj: mintos.com
Částku jsem rozdělila do 18 půjček, dnes již je 21 tím, že stále reinvestuji vrácené peníze. Na seznamu jsou 3 půjčky po splatnosti. Moc mě to netrápí, protože 100% půjček mám jako úvěry s garancí vykoupení. Po překročení lhůty 60 dní dostanu své peníze zpět i s úroky.
Dostala jsem na začátku „geniální“ nápad investovat na sekundárním trhu do půjček s dobrou historií splácení. Dokonce jsem za ně celkem zaplatila 1,72 eur, protože i s přirážkou nabízely celkový 12-13% úrok. Během pár týdnů došlo k vykoupení téměř všech těchto půjček, tzn. realizovala jsem poměrný výnos.
Nicméně se domnívám, že těch 1,72 eur co jsem za ně zaplatila mi bylo vráceno. Jiné vysvětlení jsem nenašla, proč jsou tam plusově u odměn (1,77 eur). Pokud víte, prosím o doplnění! Vybrala jsem jiné půjčky a jedeme dál.
Dnes již vidím, že na sekundárním trhu se spíš nabízí příležitost dobré půjčky s přirážkou prodávat.
Jaké je rozložení mých půjček?
Půjčky jsem rozložila geograficky pestře, tím jsem také rozložila celé portfolio půjček mezi hodně poskytovatelů. Většinu půjček tvoří osobní půjčky, zbytek auto půjčky.

Jaké je rozložení a struktura mých investic na Mintosu? Zdroj: mintos.com
Všechny půjčky mají garanci zpětného vykoupení, tím pádem graf zobrazující dny po splatnosti je víceméně ilustrativní – a říká pouze informaci o tom, z jakých půjček obdržím úrok až po uplynutí 60 dnů, pokud dříve nedojde k uhrazení dlužných částek.
Jaké výhody a nevýhody vidím v investování na Mintos?
Každá investice obnáší určité riziko, otázka je, zda nabízí přiměřenou kompenzaci. V případě Mintosu se domnívám, že to tak je. Ale je třeba si vždy spočítat kurzové riziko a poplatky za směnu, aby měl investor reálná očekávání. A jako vždy je třeba počítat s tím, že se Vám také nemusí vrátit vůbec nic (Mintos zkrachuje například).
Výhody
- České prostředí platformy
- Autoinvest - lze automatizovat
- Sekundární trh, kde lze všechny participace prodat ZDARMA
- Hrubý výnos 10-13% při relativně nízkém riziku (garance vykoupení)
- Jednoduchá a srozumitelná forma investování
- Lze investovat od velmi malých částek
- Žádné poplatky za investování, ani na sekundárním trhu
Nevýhody
- Kurzové riziko - je třeba zvážit a spočítat si
- Náklady na směnu do EUR
- Chybí mi aplikace na telefon