Pozemek na bydlení s výhledem na rybník v Praze za 3 miliony? Proč ne!

Pozemek na bydlení s výhledem na rybník v Praze za 3 miliony? V roce 2019. A proč ne! Zbláznila jsem se? Ale ne. Často dostávám otázku, zda je v současné době vhodná doba pořídit si vlastní bydlení nebo vyčkat. Zda bydlet ve vlastním nebo v pronájmu.

Tyhle otázky se objevují stále v různých obměnách zas a znova. Za ty miliony, které stojí nyní průměrný byt v Praze si všichni  nejspíš umíme představit, že dál od Prahy lze pořídit hezký dům se zahradou.

Pozemek k bydlení v Praze za 3 miliony i v roce 2019?

Našla jsem nedávno zajímavý inzerát. V lokalitě, kde jsem vyrostla a důvěrně ji znám. Nachází se v dnes velmi lukrativní části na okraji Prahy. 

Inzerát jste mohli najít i vy na největším inzertním portálu. V sekci DOMY. Stojí na něm drobná napůl zděná chata. Nic tajného. Žádná nabídka pro vybrané. Prostě běžná inzerce.

Nechme stranou všechny výhody a nevýhody, které s sebou nesou varianty byt nebo dům.  

Co kdybych vám řekla, že jen pár měsíců dozadu jste mohli koupit pozemek v Praze o velikosti 476m2 za tři miliony a bydlet s výhledem na rybník?
Ne. Není to blbost. Takový pozemek jsem měla vyhlédnutý. Tenhle pozemek mi jen o vlásek utekl, protože majitel už po půl roce chtěl prodat a já neměla ještě zjištěny všechny detaily, abych byla připravená udělat rozhodnutí. Detaily jsem začala jsem příliš pozdě.

Současná situace s byty v hlavním městě i mě dohnala k tomu, že jsem se začala víc zajímat i o jiný segment, než bytový.

Co je na tom skvělé? Pokaždé, když mi unikne nějaká taková příležitost, tak vím, že jsem přemýšlela dobrým směrem. Obzvlášť pokud to na první pohled nebyla žádná jasná volba, kde je potenciál zřejmý.

V každé takové situaci získávám cenné informace o svém odhadu a jako investor se posouvám. Když najdu typově jednu takovou nabídku, tak je jen otázka času, kdy najdu další příležitost.

Možná i vy nyní přemýšlíte nad tím, že byste investovali, ale nevíte, kde začít. Více o investování do nemovitostí najdete v e-booku 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost. O investorském mindsetu najdete víc v e-booku Přemýšlej jako investor.

Možná by vás mohlo zajímat: Proč je ve Vašem nejlepším zájmu stát se investorem už dnes?

Většinu času strávíte získáváním informací a jejich analýzou

Nyní jsem si připravila, co všechno potřebuji vědět, kde to získám, na co se mám ptát, a co sledovat. Šla a zjistila to. Příště už budu připravená a schopná jednat daleko rychleji. Na této konkrétní situaci mě nejvíc překvapilo něco úplně jiného.

Nedávno jsem šla ráno na kávu do své oblíbené kavárny a potkala tam muže, který mi po krátkém rozhovoru řekl, že pochází z onoho místa a tento pozemek koupil.

Popsal mi svůj svůj záměr na pozemek umístit dočasnou stavbu, chcete-li mobilheilm a později pozemek se ziskem prodat. MŮJ nápad! Smál se. Že mi zaplatí kávu, když mě tedy „obral“ o několik milionů.

Pozemek byste si ale také mohli ponechat

Na ceně nejspíš ztrácet nebude. Můžete ho klidně použít jako odpočinkové místo. Chata už tam stojí, jen ji trochu upravit.

Pokud byste si u tohoto inzerátu udělali dobrou přípravu, zjistili byste, že v roce 2023 se změní na stavební, což znamená, že jen pár let vás dělí od možnosti postavit si dům klasický.

Ten čas lze použít na přípravu projektové dokumentace, zajištění zbylých financí a celkovou přípravu projektu.

Kolik by asi stál, kdyby byl stavební už dnes? Nestojí ta „chvilka“ nepohodlí za tu obrovskou úsporu v řádech milionů korun?

Úvahu nad hodnotou peněz v čase si můžete přečíst také v Budete si přát mít korunu dnes, nebo raději zítra?

Vidět příležitosti, kde jiní vidí problém nebo nevidí nic

To je případ této parcely. Nikdo v ní neviděl takový potenciál, aby koupil. Pozemek se nakonec prodal až za 3/4 roku. V době, kdy je v Praze hlad téměř po čemkoli obyvatelném.

Být kreativní. To vyžaduje dnešní doba. Pokud se nechcete tlačit s desítkami dalších zájemců na byt, který se vám možná asi tak 100% nelíbí, protože je to bohužel to nejlepší, co jste za poslední měsíce viděli. A můžete si dovolit zaplatit.

Na této situaci pro mě podstatné bylo, že jsem měla správnou myšlenku. Není nad to být schopen validovat svoje odhady a nápady.

Jako drobnému investorovi mi to dodává potřebnou zkušenost pro další příležitosti. Zlepšuje to moji důvěru ve vlastní úsudek.

Ten pozemek ležel ladem na realitním serveru víc jak půl roku. Ano, cena byla zpočátku o dost vyšší než tři miliony, konkrétně pět. Ale v čase bylo zřejmé, že ho za tuto cenu nikdo nechce a majitel začal cenu snižovat.

To je ta správná chvíle a příležitost. Ten inzerát jsem sledovala několik týdnů. Mezitím jsem přemýšlela a počítala. Kolik bych byla ochotná za ten pozemek zaplatit? Došla jsem totožně jako muž, který pozemek koupil, ke třem milionům. A nabídla dva miliony. 

Jednoduše proto, že jsem měla v hlavě plán. A s těmito čísly dával smysl.

Tenhle pozemek se nakonec prodal za 2,5 milionu Kč

Pozemek je nyní veden jako zahrada určená k celoroční rekreaci, což je také důvod, proč stál ten pozemek pouhé tři miliony. Ve skutečnosti se prodal jen za 2,5 milionu korun.

Říkala jsem si: „Na pozemek postavím mobilheim o dvou jednotkách 45m2, budu dělat terénní úpravy a v ideálním případě to nebude stát víc, než kolik by stály dvě bytové jednotky 2kk v okolí nebo v celé Praze.“

To byla celá myšlenka. Moje jediná námitka bylo povolení obce umístit mobilheim – ten „detail“, který jsem nestihla ověřit, aby má myšlenka šla realizovat a byla jsem připravena koupit.

Pro budoucí nájemníky se nabízel úžasný benefit v podobě zahrady, výhledu na rybník, klidné a žádané lokality, parkování a naprostého soukromí.

Pokud i tak máte dojem, že na pronájem je lepší pořídit si byt, tak doporučuji přečíst 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.

Ještě jsou tu další potencionální benefity

To, že by se stal jednou stavebním a získal daleko vyšší hodnotu bylo dalším vítaným a příjemným bonusem. Pro mě se takový pozemek stal zajímavou investicí už v moment, kdy mi dávala smysl čísla pro dvě bytové jednotky mobilheimu.

Nemusím asi dodávat, jaké byly mé pocity, když mi tento muž sdělil onu informaci, že v roce 2023 se tento pozemek stane stavebním. Tím mi tedy plně potvrdil, že můj záměr i odhady a představy o ceně byly správné.

Nebýt toho, po odstranění současné chaty by v budoucnu byl stále k dispozici hezky zhodnocený pozemek.

Co z toho plyne?

V době, kdy je enormní přetlak poptávky po bydlení a byl tento pozemek inzerován pod záložkou DOMY, s cenovkou hluboko pod cenou průměrného pražského bytu. Natož pozemku.

Sama sebe se musím ptát, jestli je tato myšlenka opravdu tak neobvyklá, že za více jak půl roku, co tam ten inzerát visel, to vlastně nikoho nenapadlo?

Nenašel nikoho kromě mě a tohoto muže, kdo by v něm viděl potenciál.

Dnešní doba si svým charakterem žádá jistou dávku dovedností a přemýšlení. Na ty, kdo ji projeví, může čekat i v roce 2019 opravdu velmi zajímavá a slibná odměna. Ať už v podobě vlastního bydlení v Praze za dostupnou cenu, nebo investiční příležitosti, která vám vydělá miliony korun.

Pokud hledáte bydlení v Praze, nebo se rozhlížíte po investiční příležitosti, ocením váš pohled a názor na uvedený případ. S jakými jinými zajímavými a netypickými investičními příležitostmi jste se setkali?

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře