6+2 tipy na dobré knihy, které změní Váš pohled na svět okolo Vás

Inspirace není nikdy dost. Zde jsou moje tipy na dobré knihy, které stojí za to přečíst. Změnily můj pohled na svět, a pevně věřím, že mohou změnit i ten Váš. Ať už myšlenkami, které obsahují nebo praktickými příklady a pohledy na náš život.

6+2 tipy na dobré knihy

Tohle nejsou recenze knihy, těch je na internetu dost. Je to můj osobní pohled a shrnutí toho, v čem mě osobně obohatily. Protože se knihy dotýkají různých témat věřím, že na své si přijde každý.

Tak pojďme na to!

1. Escape The City: Quit Your Corporate Job, Do Something Different

Není náhoda, že začínám touto knihou (neangličtináři prominou). V lednu 2014 jsem ji objevila na Srí lance v Tangalle v záchranném želvím centru.

V něm pracovali lidé, kteří prošli životní proměnou díky projektu Escape The City – odešli z korporací a začali dělat něco, co pro ně dávalo větší smysl.

Přišlo mi až prozaické, že jsem tuto knihu četla právě v době, kdy jsem opustila svoje první korporátní teplé místečko. Od té doby jsem ani minutu nepřestala přemýšlet nad tím, co bude to moje „něco jiného“.

Kniha vybízí k zamyšlení nad tím, zda to, jak trávíme život nám dává smysl. Zda skutečně chceme trávit čas sezením v kanceláři, pracováním nad úkoly, které nám často ani nedávají smysl a nabízí příběhy lidí, kteří transformací prošli.

Včetně jejích autorů – tří kamarádů, kteří odešli z londýnského korporátního prostředí, aby „prostě dělali něco jiného“. Něco, co je naplňuje a přináší jim radost.

2. Tim Ferriss: 4 hodinový pracovní týden

Po návratu z dovolené na Srí lance jsem začala další korporátní štaci a přišla kniha číslo dvě. Tim Ferriss mi poprvé vnukl myšlenku, že není třeba se propracovat až ke smrtelné posteli. A rozhodně není třeba dřít 12 hodin denně ve stresujícím prostředí.

V knize nabízí spoustu praktických tipů, jak ušetřit čas, abyste měli víc času na svůj vlastní život. Stejně tak nabízí spoustu příběhů v rámci kterých se nutně musíte ptát, zda něco v životě neděláte špatně. Ne proto, že neležíte v houpací síti na pláži, ale proto, že nemáte možnost si to zvolit.

V době, kdy jsem ji četla mi to přišlo jako z nějakého matrixu a kolega se mi v práci smál, že jsem flákač, který nechce pracovat, když čtu něco takového.

Hádám, že ji nikdy nečetl. I když jsem nevěděla jak, věděla jsem, že životní styl, který v knize Tim Ferriss popisuje, se mi fakt líbí. Svoboda. Možnost volby. Dělat něco, co mě baví.

3. George Samuel Clason: Nejbohatší muž v Babylóně

Tohle je naprosto základní literatura pro pochopení principu budování majetku a bohatství. Děj knihy je zasazený do doby téměř 2000 let před naším letopočtem. V průběhu čtení zjistíte, že její pravidla a myšlenky platí i dnes.

Odnesla jsem si z ní to, že musíte použít své příjmy tak, abyste se měli lépe a mohli se tak bez starostí věnovat tomu, co děláte rádi.

Kniha je napěchovaná opravdu moudrými a hodnotnými myšlenkami – o tom, jak přemýšlet nad penězi, vyděláváním peněz i jejich utrácením. Formou příběhu Vám uštědří lekce, ze kterých se můžete poučit, abyste tyto chyby sami neudělali. A vede Vás k pochopení toho, jakým způsobem můžete zabezpečit na celý život.

Mě zaujaly (mimo jiné i) tyto myšlenky:

  • „Jestli chcete zbohatnout, tak musíte vědět, že co ušetříte, musí dále vydělávat. Musíte si z peněz udělat své sluhy.“
  • „Jestliže jste zatím nezískali žádný majetek, je to proto, že jste se nenaučili zákony, které majetek podmiňují, nebo jste je náležitě nepochopili.“
  • "Člověk, který rychle a bezpracně nabyde majetek, utratí v krátké době všechno, co dostal. Zůstane mu jen touha po větším majetku, ale nedokáže jej získat.“
  • „Nenech se zlákat nějakými fantastickými plány lidí, kteří se domnívají, že vědí, jak vydělat obrovské sumy. Chraň se lichvářských zisků, protože končívají ztrátou.“

Když se svědomitě podíváte na svůj život a to, jak zacházíte s penězi, určitě se v některých pasážích, stejně jako já, poznáte.

4. Dan Ariely: Jak drahé je zdarma?

Teď trošku z jiného soudku. U téhle knihy jsem se hodně nasmála. Našla jsem se v ní hned několikrát, a určitě na tom nebudete jinak.

Můj táta často říká, že na něj reklama neplatí. Já jsem si to také myslela, než jsem dočetla tuhle knihu. Jsem si naprosto jistá, že vyvede z omylu i Vás, pokud si tohle myslíte.

Na názorných příkladech pokusů a studií, které se uskutečnily na různých místech ve Spojených státech ukazuje, jak fungují marketingové triky a psychologie prodeje na naše chování a rozhodování.

Ve svých závěrech často dvě naprosto stejně „hodnotné“ nabídky mají odlišné výsledky, zatímco spotřebitel si ani nepovšimne toho, že byl zmanipulován k tomu, aby učinil nákupní rozhodnutí.

Dodnes z přečtení téhle knihy čerpám, a snažím se si v každodenním životě uvědomovat právě ty momenty, kdy jsem postavená před různé lákavé nabídky. S cílem dělat vědomá rozhodnutí a nenechat se snadno vmanipulovat do nákupů, které v podstatě ani udělat nechci.

5. Rhonda Byrne: Tajemství

Poprvé jsem tuhle knihu četla někdy na vysoké škole. Co bych dala za to, aby vyšla o pár let víc. Věděla bych pak, že nemám jít k maturitě z češtiny s tím, že si „prostě nesmím vytáhnout otázku devět“. No jasně…přesně tu jsem si vytáhla.

Po jejím přečtení už jsem si vždy přála jen „tuhle otázku chci“ a je až neuvěřitelné, kolik zkoušek jsem na vysoké absolvovala díky tomu, že jsem si vytáhla přesně to, co jsem dobře uměla.

Je náhoda, že jsem neopakovala jedinou zkoušku? Možná. Rozhodně jsem nikdy nepatřila mezi šprty, kteří mají všechno zmáknuté. Naopak jsem většinou šla na zkoušky s nervama na pochodu, že jsem opět nedošla dál než do půlky okruhů, které jsme měli ke zkoušce umět.

V Tajemství Vám Rhonda Byrne vysvětlí, jak funguje síla myšlenky. A třeba i Vám najednou pak začnou lidé říkat, že „jste dítě štěstěny“ nebo že jste měli kliku, jako jsem to často slýchávala já.

6. Don Miguel Ruiz: Čtyři dohody

Nevěřila bych, že na tak relativně málo stranách lze říct tak mnoho. Pokud se budete řídit pravidly téhle knihy, pravděpodobně budete mít o hodně jednodušší život. Jaká to jsou?

Kniha Čtyři dohody je postavena na těchto základních myšlenkách:

  • "Nehřešte slovem"
  • "Neberte si nic osobně"
  • "Nevytvářejte si žádné domněnky"
  • "Dělejte vše tak, jak nejlépe dokážete".

Osobně se tím snažím řídit. Jasně, že ne vždy je to úplně snadné. Ale je to rozhodně hodně osvobozující a stojí za to se o to minimálně pokusit. Odstraní to hodně negativních prožitků z Vašeho života a vnese do Vašeho života víc klidu a pohody.

Plus 2 tipy

Jestli nejste na tomto blogu poprvé a četli jste některé moje články, pak asi víte, že ráda investuji do nemovitostí. Proto moje plus dva jsou odkazy na 2 knihy o investování do nájemních nemovitostí, které považuji za velmi důležité pro každého, kdo o takové investici uvažuje.

Jako každé jiné investování nebo podnikání, i investování do nájemních nemovitostí vyžaduje především znalosti, vytrvalost, trpělivost a disciplínu.

Pokud právě přemýšlíte, že byste investovali, ale nevíte, kde začít, zvu vás k přečtení e-booku Přemýšlej jako investor.

Než se pustíte do investování, udělejte si pořádek v osobních financích. Pokud neumíte hospodařit se svým osobním rozpočtem, je možné že by investování do nemovitostí bylo pro Vás více katastrofou než přínosem.

Pro Vaše klidné spaní se nejdříve naučte vytvořit si rezervu pro nenadálé situace a uspořte nějaké peníze, než se pustíte do akce.

7.  Ken McElroy: ABC investování do realit a Mistrovství v investování do realit

Robert Kiyosaki je poměrně známý autor. Jeho knihu Bohatý táta, Chudý táta četly už miliony lidí po celém světě. Mě však zaujala jiná kniha z jeho edice, kterou napsali jeho poradci.

Protože dobrých knih o investování do nemovitostí jsem na trhu našla pomálu, tuto bych vypíchla jako asi tu nejpřínosnější pro zamyšlení nad investováním do nemovitostí. Vždy se ráda dozvím o tom, jak „to“ dělají jiní investoři a co je pro ně důležité.

Je však potřeba brát v úvahu, že americký způsob investování má své odlišnosti a některé pasáže knihy nejsou příliš aplikovatelné u nás.

Když budete číst mezi řádky, a selektovat části, které u nás neplatí, tak si stejně odnesete hodně AHA momentů.

8. Milan Jankovský, Evžen Korec: Co je v domě není pro mě!

Pokud nemluvíte anglicky, nabízí se ještě česká alternativa četby o investičních nemovitostech. Developerská společnost Ekospol vydala knihu Co je v domě není pro mě!. I přes to, že se jedná o jakýsi manifest jejího zakladatele Evžena Korce, který si tak trochu „přihřívá polévku“ a prodává myšlenku koupě nemovitostí od jeho společnosti, tak je plná dobrých myšlenek.

Kniha vysvětluje základy investování do nemovitostí velmi srozumitelným způsobem a je vhodná pro všechny, kdo uvažují o koupi investiční nemovitosti.

Osobně jsem si knihu s chutí přečetla, i přes to, že s investováním do nemovitostí a pronájmem zkušenost mám. Jen mě utvrdila v tom, že to byl fakt dobrý nápad.

Dozvíte se proč investovat do nemovitostí a na příkladech jiných lidí pochopíte, proč je tato forma investování vhodná pro každého. Projdete porovnáním s jinými typy investic, zamyšlením zda koupit byt k vlastnímu bydlení nebo na pronájem i jak vybrat nemovitost.

Navíc Vás kniha provede nákupem, procesem pronájmu i otázkou pojištění, daní a na závěr nabídne další vhodné zdroje, které se Vám mohou hodit.

Líbí se mi, že jako bonus dostanete ukázkovou nájemní smlouvu, takže pokud opravdu půjdete do akce, tak máte z čeho vyjít. O její kvalitě hovořit však nechci, názorů na nájemní smlouvy je asi tolik, kolik existuje právníků a je to opět na individuálním zvážení.

Na závěr

(Nejen) tyhle knihy mají potenciál Vás osobnostně i myšlenkově posunout úplně do jiné dimenze. Pro mě osobně byly velmi důležité. A nejednu z nich jsem četla opakovaně.

Nemusíte si nutně objednávat tištěnou verzi, všechny tyto knihy jsou k dispozici třeba i v elektronické verzi nebo často jako audioknihy. Tak schválně, kterou z nich si přečtete? Jaký seznam knih byste zvolili Vy?

O investorském mindsetu se můžete také dočíst v e-booku Přemýšlej jako investor. Jako bonus k tomuto článku s kapitolou z knihy zdarma.

Svou ukázku si můžete stáhnout kliknutím níže:

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře