Airbnb: V Praze nejsou byty. Může za to Airbnb?

Stále více se mluví o tom, že v Praze nejsou byty. A dost často se v této souvislosti skloňuje Airbnb. Nedávno jsem viděla rozhovor s bývalým primátorem Hudečkem, kde opakoval informace o tom, že za to mohou stavební předpisy a selhala primátorka Krnáčová.

Na otázku redaktora, co pro to ve své době dělal on, jsme se pak mohli dozvědět, že “zadal analýzu”. No to mě po… čtyři roky zkoumal realitní trh a čekal na výsledek analýzy. 

Na základě analýzy přišel se svými lidmi na to, že nebude dostatek bytů a skončilo jejich čtyřleté období, kdy vedli Prahu. Hudeček prý tuto informaci předal Krnáčové a ona selhala, protože to za dalších pár let nespravila. Skoro jsem spadla ze židle..

Je zajímavé, nebo spíš smutné, že mezi obviňováním města a developerů, kdo za to vlastně může, jsem neslyšela žádné konstruktivní řešení.

No ale k věci. Proč tedy doopravdy nejsou byty?

Airbnb: opravdový viník nebo jen snadný cíl?

Politici o tomto problému vědí již roky, a neudělali s tím zatím nic, co by přineslo jakékoli výsledky. Ale protože nechali zpracovat kvalitní studii za peníze nás všech, ze které evidentně asi nic nevyplynulo, tak nyní hledáme aspoň snadná řešení, rozumějte viníky, této krize. Airbnb a investory.

Jak se říká, pokrok nezastavíš, ale my se o to můžeme alespoň pokusit, že :)

Mám dojem, že právě Airbnb se stalo terčem politického boje v honu za tím, kdo za to může. Ve vyjádřeních podnikatelů, kteří poskytují službu správy bytů na Airbnb se totiž dočteme, že pouze asi 3500 bytů je ke krátkodobému pronájmu využívána celoročně.

Vzhledem k tomu, že v hlavním městě podle vyjádření odborníků už dnes chybí odhadem 15 – 20 tisíc bytů, aby se situace uklidnila, tak se obávám, že se jedná jen o další populistické okénko našich politiků.

Sama jsem si pronajímání přes Airbnb vyzkoušela, a musím říct, že v moment, kdy vloni v říjnu finanční správa vyjasnila své požadavky na veškerou byrokracii, jsem pronajímání obratem ukončila.

S vyjádřením podnikatelů, kteří Airbnb spravují, že průměrně lidé vydrží sami pronajímat cca pět měsíců, naprosto souhlasím. Vydržela jsem to obdobně dlouho. Byrokratické papírování byla poslední tečka.

Valná většina full time pronajímatelů to buď svěří specializované firmě, nebo s tím přestane. Ostatní z 18 tisíc registrovaných si takto přivydělávají, když byt nepotřebují pro svoji potřebu.

Airbnb tedy za problémem nejspíš stát nebude..

 • Airbnb sleva: Nemáte ještě účet na Airbnb a chtěli byste ho vyzkoušet? Přes tento odkaz získáte 725 Kč na svůj první pobyt přes Airbnb.

Demografové už dlouhou varují, že bude třeba reagovat na nové trendy, které mění poptávku.

Mění se potřeby a požadavky na bydlení. Poptávka po nemovitostech je stále velmi vysoká, i přes to, že absolutní hodnota prodejních cen nemovitostí již dávno překonala předkrizová léta.

Nový trend singles bude problém s navýšením poptávky ještě bude dál prohlubovat pokud mladí lidé budou zůstávat ve větší míře a déle sami (předpokladem je, že neuvažujeme příchod nějaké krize).

Níže trendy, které ovlivňují poptávku po nemovitostech:

 • 1
  přibývá singles,
 • 2
  máme vysokou rozvodovost,
 • 3
  multigenerační bydlení už nefrčí,
 • 4
  obliba investičních nemovitostí je na vzestupu.

Máme početnou skupinu nově příchozích do velkých měst, které problém zastihne až při samotném přesunu. Ti, kteří se nechtějí ihned usadit a rovnou si kupovat nemovitost, nebo na to prostě nemají, budou hledat nájemní bydlení.

Dále jsou tu ti, kteří dospěli do věku, kdy si chtějí pořídit vlastní bydlení a jsou připraveni nakupovat. A mezi tím vším investory, kteří si oblíbili investiční nemovitosti.

Dokud bude problém přetrvávat, nabízí se dvě možné řešení:

 • 1
  hledat nájemní bydlení,
 • 2
  přesunout se za hranice hlavního města.

Airbnb: Přemýšlíte o koupi investiční nemovitosti?

Očekává se, že do Prahy přijde 400 tis. nových obyvatel do roku 2025. Už dnes je v průběhu pracovního dne v Praze aktivních 1,8 milionu sim karet. Nelze tedy očekávat, že by poptávka po bydlení v Praze měla klesat. A tudíž ani nebude ztrácet atraktivitu v očích investorů.

Chcete vědět, proč lidé stále více pořizují investiční nemovitost? Čtěte 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost a dozvíte se, jaké výhody způsobují dnešní investiční horečku.

Důvody, proč investovat do nemovitostí pěkně ilustruje Příběh investorky, která nechtěla být investorkou.

Problém nespočívá v poptávce po bytech, ale v nabídce, která je naprosto nedostatečná.

Většina nabídek nemovitostí se objeví na největším serveru sreality. Dříve bylo na serveru sreality klidně přes 100 tisíc inzerátů, dnes jich je tam 85 tisíc. A tak se není čemu divit, že není z čeho vybírat. Pohledem na nabídku sreality to vypadá, že minimálně 20% jsou nepoužitelné ležáky.

Při dnešní nutnosti mít 20% hotovosti tak potřebujete klidně i 1,4 milionu korun v hotovosti, abyste si vůbec mohli vzít hypotéku na průměrný byt.

Dál potřebujete 4% na zaplacení daně z převodu nemovitosti. Nemluvě o případné rekonstrukci, vybavení bytu nebo potřebě udržet si nějakou hotovostní rezervu pro nenadálé situace.

Hotovostní rezerva ještě zvýší celkovou potřebu hotovosti, protože v době, kdy rozvodovost čítá okolo 50%, a zaměstnanci často opouští svá místa jak mávnutím proutku “dohodou” i ze dne na den bychom o možnosti vydat se z veškeré hotovosti vůbec neměli neuvažovat.

pasivni prijem

Průměrná cena prodaného bytu v Praze je již kolem 7 milionu korun.

Tento údaj se dozvíme z cenové mapy, i jiných dostupných zdrojů. Prudký růst cen nemovitostí pro mnoho lidí ve velkých městech smazal efekt vyšších platů.

Částka, která jim zůstane po zaplacení účtu za bydlení – ať už je to nájem nebo hypotéka, je tak u mnoha z nich nižší, i přesto, že dostali v práci přidáno.

To znamená, že i při současné prosperitě klesá lidem ve velkých městech životní úroveň. A také to znamená, že jim zbyde méně na spotřebu. Ekonomika by se tak mohla při velkém počtu takových domácností začít zadrhávat, když domácnosti nebudou utrácet.

V dostupnosti bydlení bylo i hůř

Není to ovšem tak zas černé, jak to vypadá. V roce 2008 byl poměr PTI (price to income neboli cena k měsíčnímu příjmu) daleko vyšší než dnes. To znamená, že bydlení je i při dnešních cenách stále více dostupné než bylo v roce 2008.

Price to income: dostupnost koupě bytu

Dostupnost koupě bytu (modrá čára) je stále lepší než v roce 2008.

Hlavní rozdíl oproti minulé realitní horečce je ten, že v roce 2008 byla slušná nabídka bytů, a bylo tedy z čeho vybírat. I když se v poměru k platům kupovalo za dráž. Škoda přemýšlet, která varianta je horší.

Kdo za to může?

Asi se shodneme, že označit Airbnb jako viníka této krize není úplně šťastné řešení. Kdo za to může je celkem jedno. Smysl by mi dávalo spíš místo viníka hledat nějaké řešení, jak z toho ven. Abychom tu ještě za pár let neřešili, že jsme se stále nikam nepohnuli.

Otázka, kdy se to změní, je však samostatné téma na jiný článek.

Závěrem. Osobně Airbnb při svých cestách ráda používám. Mám pohodlí domova, můžu si uvařit večeři a pustit si oblíbený film. Vidět, jak bydlí místní. Bydlet v centru města. Jestli jste ho ještě nevyzkoušeli, přes tento odkaz můžete získat 725 Kč na svůj první pobyt. A udělat si vlastní názor na to, zda je Airbnb zlo nebo nový přínosný nástroj v dnešním globálním světě.

Nejsem zastáncem proměny celých domů na hotely – to nikdy nebyla pointa Airbnb, na druhou stranu nevidím nic špatného na tom poskytnout svůj byt někomu, když cestuji nebo se rozhodnu strávit pár týdnů mimo domov.

Možná by neškodilo vzít zdravý rozum do hrsti a současná pravidla otočit tak, aby byla ve prospěch původní myšlenky a nešla na ruku organizovaným skupinám, které mění naše města v hotely. Podpořit kulturní výměnu a aktivitu pracujících lidí, kteří si chtějí přivydělat. Netrestat je za to, že jsou aktivní a nesedí večer u seriálů.

Sama jsem si roli hostitele vyzkoušela a jako průměrný vzorek tuto aktivitu po půl roce ukončila. Protože je to především docela velká dřina a časově velmi náročný způsob, jak přijít k penězům.

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře