Fakt chcete vědět víc? :)

Pojeďte se mnou do Střední Ameriky..

Náhoda to chtěla, že Kostarika a Panama se na dva měsíce staly mým domovem na kolečkách. Byl rok 2015 a já jsem přišla na to, že Kostarika je takový malý ráj na zemi. 

Země plná zeleně, nádherných pláží, vynikajícího kafe a skvělého jídla. A hlavně životního přístupu "Pura Vida", který místní používají jako pozdrav i rozloučení, nebo jen tak. Vyjadřuje jejich styl života. V překladu "čistý život". A právě takový, klidný život v momentu, mě tam čekal.

Právě jsem si splnila jedno ze svých cestovatelských přání. Cestovat sama. Nebylo to tak úplně plánované. Před měsícem se mi změnil režim v den, kdy jsem se nečekaně stala lehčí o práci při reorganizaci.

Do té doby jsem věřila, že kariéra v korporátu je přesně to, co chci. Když pak zboříte svoji představu o svém životě, tak najít novou cestu není ze dne na den. A tak se tu přesouvám z místa na místo, pozoruji lidi a dochází mi, že takhle už ne.

Tohle mě čeká dalších 50 let?

Už jsem neměla chuť na to, aby mě ranní zvonění budíku přivádělo k šílenství při představě, co všechno mě ten den čeká. Že "tam" zase musím. Do práce, která mě sice celkem baví, ale víc než cokoli, mě vyčerpává.  

V tom zběsilém tempu byly koníčky a zdravý životní styl téměř tabu. Skutečně odreagovat jsem se uměla jen při alespoň dvoutýdenním dobrodružství někde po světě. 

Seberealizace a učení něčeho nového bylo dávno minulostí. Můj život byl jedna velká excelovská tabulka. Nechtěla jsem čekat na to, až příště zase nadřízený přijde, že v šachovnici pro mě nezbylo místo. A přemýšlet nad tím, jak zaplatím složenky, a jak dlouho si budu moc dovolit být bez práce.

"To je celé? Chodit denně do práce, abych zaplatila účty a dvakrát za rok jela na dovolenou?"

Chyběla mi svoboda. Možnost volby. Dělat něco, co by mě opravdu naplňovalo a zároveň nevysávalo. Jezdit na dovolenou, protože chci a ne proto, že padám na pusu. Nemuset řešit, zda si to mohu dovolit.

Aby život byl víc než jen práce

Připadala jsem si jako stroj, který plnil bezchybně dle očekávání všechny tabulky. Svou energii jsem věnovala činnostem, které byly okolím vydávány za důležité. 

Nebyly. Pro okolí jsem byla na oko úspěšná a spokojená, ale uvnitř mě ten systém zoufale nebavil.

Přávě v Kostarice při pozorování místních - toho, jakým způsobem žijí a nenechávají se nikam honit ani stresovat mi definitivně došlo, že nechci, aby můj život takto vypadal jako dosud.

Panama kávové plantáže
Kostarika Monteverde
Kostarika na koni

Pura Vida po česku

Už jsem věděla CO, zbývalo jen JAK. Začala jsem o věcech přemýšlet jinak a tím si formovat úplně jiný život. Dnes dělám, co mě baví a naplňuje a cítím se výrazně svobodněji. A má to hodně co dělat i s financemi.

Vnitřní nespokojenost mě dovedla k tomu věnovat se tématu investování, které je v Čechách hodně zanedbávané. Ale pro moji i všechny další generace naprosto klíčové v tom, zda budeme žít vyrovnané a spokojené životy bez finančního stresu. 

"Svobodný život začíná tam, kde finance nejsou stresový faktor."

Možná se teď v duchu usmíváte, o čem to sakra mluvím. Mluvím o možnosti svobodného rozhodutí dělat to či ono, protože MŮŽU.

Právě obrovský nesoulad mého života s jeho představou mě vedl k tomu, že jsem se před lety začala zajímat o to, jak lépe spravovat své finance. Abych měla zítra na výběr.

Klást si ty správné otázky a odpovídat na ně. Zajímat se o dostupné možnosti investování, i příběhy jiných investorů a způsoby, jak zhodnocovat peníze. Zkoušet, zjišťovat. Baví mě vyprávět tyto příběhy, stejně jako psát o nich.

Narazila jsem na spoustu podvodů, ve kterých lidé utopili své peníze. Nastudovala už hodně investičních příležitostí. 

Na tomto blogu Vám nabízím nahlédnout do těchto příběhů a investorského myšlení. Možnost změnit pohled na Váš vlastní život ve vztahu k financím a investování.

"Ukážu Vám, jak můžete být více svodobní při rozhodování o tom, jakým způsobem trávíte svůj čas
s méně starostmi, z čeho zaplatíte složenky."

Jsem obyčejná holka, která ukazuje ostatním, jak si drobnými úpravami životního stylu mohou vylepšit své finance a mít tak víc času užít si víc svůj život.

Stále chodím do práce. V oboru realit, které mě opravdu baví a naplňují. S vědomím, že mám možnost volby jít zítra dělat cokoli jiného, pokud se pro to rozhodnu.

Možná právě teď prožíváte chvíle, kdy Vás sužují finanční problémy nebo neshody, kdy nevíte, jak to udělat, aby Vaše těžce vydělané peníze pracovaly pro Vás. A abyste to nebyli jste to stále pouze Vy, kdo tak tvrdě pracuje.

Jsem ráda, že jste tady. Jste tu správně.

planovani-vice-o-mne
Vylet Budapest
inflace v Zimbabwe

Opravdu jste dočetli až sem? Uf..

Kdybyste mi před pár lety řekli, že jednou budu vděčná za to, že jsem po kariérním žebříku nešplhala lehce jako jiní mí kolegové, řekla bych, že jste se zbláznili a zasmála bych se. 

Dnes bych Vám poděkovala za to, že jste se mi snažili říct, že tahle cesta nebyla pro mě. Že máte pravdu, že je lepší, když si žijeme život podle sebe. Změnilo mi to život.

Doufám, že jednou budeme žít v prostředí, kdy lidé dělají práci hlavně proto, že je baví, nikoli jen proto, že platí účty. Plní své sny a poslání bez obav z toho, zda přijde nečekaný výdaj nebo přijdou o práci.

Věřím, že tu nasbíráte spoustu inspirace pro svoji finanční a vnitřní pohodu. 

Děkuji Vám, že se zajímáte o svou vlastní budoucnost. Jen tak si můžeme udržet hodnotný a vyvážený celý život, nejen jeho produktivní část. A náležitě si to užít! Jsem ráda, že Vás tímto světem mohu provázet.

Krásný den,
Pavla