Investiční zlato a stříbro: vyplatí se vám nakupovat drahé kovy?

[červen 2019] Už několik let po očku sleduji drahé kovy. Konkrétně investiční zlato a stříbro. Až na přelomu tohoto roku jsem se rozhodla část svých úspor uložit právě sem. O tom, jestli to bylo dobré rozhodnutí, jsem později mluvila i s vedoucí obchodního týmu v oblasti drahých kovů, Lucií Cieslarovou.

DISCLAIMER: TOTO NENÍ PRODEJNÍ ČLÁNEK ANI DOPORUČENÍ KONKRÉTNÍHO PRODEJCE. JEDNÁ SE O INFORMACE VZDĚLÁVACÍHO CHARAKTERU.

Její názory nad současným vývojem ekonomiky jsou mi v mnoha ohledech blízké, stejně tak jako závěry a doporučení, která mi dala ohledně investování do zlata a stříbra. Krátce jsem ji proto vyzpovídala, abyste si i vy mohli udělat obrázek o tom, jestli je to investice vhodná právě pro vás.

Lucie, jak ses dostala k investování do zlata a stříbra?

Od mala mě provází vášeň k mincím. Kdekoliv jsme byli na dovolené, mince jsem si uchovala a sbírala v rámci možností všechny, ke kterým jsem se dostala. V současné sobě si sbírky vybírám, protože se člověk může dostat do situace, že jich má prostě mnoho.

Ke komoditám jsem se dostala skrze předchozí práci ve financích. Bohužel (bohudík) jsem člověk, který si rád studuje sám. To se některým společnostem nelíbí a na doporučení některých produktů jsem nedala.

Čím více jsem studovala, tím více mi bylo jasné, že ekonomika má značné problémy, centrální banky jí ovlivňují tiskem levných peněz (měny) a nastane okamžik, kdy se bude muset konečně vyčistit. V tuto fázi drahé kovy budou nejenom investičně velmi zajímavé, ale také lidem zajistí určitou stabilitu.

Drahé kovy: Proč do nich investovat?

Je to jednoduché, protože všichni chceme klidné spaní. Drahé kovy, především ty monetární (zlato a stříbro) nabízí svým majitelům jistotu a stabilitu. Přežily různé ekonomické situace, různé pády států a jejich měn (= bankovky, které nejsou ničím kryty) a přesto mají svou stabilní hodnotu po tisíciletí.

Zlato a stříbro nabízí neskutečnou přidanou hodnotu a tou je anonymita, stálá vnitřní hodnota (prosím neplést si hodnotu a cenu) a především fakt, že jsou mimo systém.

Ono víte, když máte veškerý svůj majetek ve finančních produktech a nemovitostech, jste rychle „přečtení“. Do katastru nemovitostí může nahlédnout v současné době každý a finanční produkty se „kupují“ na rodné číslo (= registry), takže stát na ně krásně vidí. S tím může nakládat různými způsoby.

Lidé, kteří touží po svobodě (s tím se samozřejmě pojí zodpovědnost), zlato a stříbro kupují. Převzali totiž za svůj život zodpovědnost a ví, že pravidlo diverzifikace je nad vším.

Víte, už Tomáš Baťa říkal: “Tak jako ševcovský verpánek má tři nohy doporučuji i já rozdělit svůj majetek na tři hromady.”

Investiční zlato nebo stříbro? Do čeho radíš investovat?

Oba dva kovy mám ráda. Já osobně diverzifikuji jak v majetku, tak v drahých kovech. Nakupuji zlato i stříbro v podobě slitků i mincí u obou kovů.

Svým klientům říkám, že spolu „pečeme dort“ – prvním základním těstem jsou zlaté slitky (cihličky), ideálně od 10g po 50g. Čím větší slitek, tím je cena za gramáž nižší (náklady se dělí).

Optimálním řešením je celosvětově známá trojská unce
(1 oz)
, jenž má váhu 31,1g. V poměru cena – výkon – likvidita prostě vede.

Proč mají přednost slitky a ne mince?

Protože potřebujeme v první fázi nabýt co největšího majetku ve zlatě a zase poměr cena za gramáž vyhází u slitků malinko lépe než u mincí.

Dalším patrem jsou stříbrné slitky. Zde nastává pozitivní problém v případě, že máte hodně peněz. Za málo peněz totiž pořídíte hodně muziky.

Stříbro v současné době je šíleně podhodnocené. Důležité je ale chápat, že u stříbra se platí DPH a je více volatilní než zlato. Bereme ho jako investici na delší dobu (zlato spíše jako jistotu, pojistku a monetární kov = platidlo).

Další patro tvoří zlaté investiční mince typu American Eagle, Maple LeafPhilharmoniker.

To samé platí pro stříbro – investiční mince American Eagle, Maple LeafPhilharmoniker je vhodné kupovat v balení po tubách. Opět a zase cena/výkon vychází dobře.

Jako třešničkou na dortu považuji numismatické a jakékoliv sběratelské mince. Sama některé miluji, například Lunární sérii od Autralské slévárny Perth Mint, která v září tohoto roku vyjde s třetí sbírkou. Určitě také doporučuji sbírku The Queens Beasts od Britské královské mincovny, která má poměr cena/výkon perfektní a zhodnocuje se velmi rychle.

Kolik procent portfolia nebo peněz by měl investor mít ve svém portfoliu ve zlatě a stříbře?

Doporučuji  10%-30% svého majetku. Už staří Židé říkali: „Mějte 20% majetku ve zlatě a buďte šťastni, když ho nikdy nebudete muset použít“.

Je potřeba si ale uvědomit, že do majetku se počítají i nemovitosti, finanční aktiva, kryptoměny a jiné. Takže ideálně mít tak třetinu ve zlatě.

Je vhodná doba na nákup?

Doba je perfektní. Vzhledem k poměru „natištěné“ měny je zlato a stříbro stále velmi levná komodita a levný monetární kov. Stříbro je ještě posíleno tím, že se nerecykluje a při těžbě vzniká jako vedlejší produkt těžby jiných kovů. Také díky tomu je cena nízká.

V budoucnu se náš svět, v kterém žijeme a který známe, hodně změní. Ať už chceme nebo nechceme, na nás to nebude viset a nás se nikdo ptát nebude.

Já osobně chci být připravena na různé scénáře, které mohou nastat, a proto drahé kovy kupuji.

Kde lze bezpečně zlato a stříbro koupit?

Osobně bych se vyvarovala nákupům přes internetmalýchpochybných obchodníků. Můžeme narazit na to, že daný internetový obchod za měsíc už tady nebude, a nebo pokud bude, nebude mít peníze na zpětné vykoupení našeho zlata a stříbra.

Drahé kovy nejsou spotřební zboží. Je dobré si uvědomit, že nekupujeme ponožky, které po vynošení vyhodíme do koše.

Samozřejmě také by se mohlo stát, že daný slitek bude falešný. To je častější u větších slitků – 100g, 250g a víc.

Lidé většinou vnímají drahé kovy jako pojistku. Jedná se především o dlouhodobou investici, správně?

Zlato a stříbro se kupuje jako součást majetku, jenž se buduje. Už to svědčí o tom, že se s tím bude v budoucnu pracovat a možná také některé slitky odprodávat a inkasovat tak zisk.

Je dobré si pro dlouhodobý obchodní vztah vybrat partnera, který je stabilní, přináší hodnotu ve formě poradenství (kdy nakoupit a hlavně, kdy případně odprodat), velmi rychlé likvidity.

Nákup drahých kovů a budování majetku v nich je jako manželstvínákupem (svatbou) to nekončí, ba naopak začíná. A pokud chceme, aby manželství vydrželo co nejdéle, je potřeba si dobře vybrat.

Samozřejmě zde platí, že nejlevnější neznamená nejlepší. Moc laciného partnera bychom přeci nechtěli.

Lucie, díky moc za tvůj čas i odborná doporučení!

DISCLAIMER: TOTO NENÍ PRODEJNÍ ČLÁNEK ANI DOPORUČENÍ KONKRÉTNÍHO PRODEJCE. JEDNÁ SE O INFORMACE VZDĚLÁVACÍHO CHARAKTERU.

Lucie Cieslarová
Poradce a vedoucí obchodního týmu v oblasti drahých kovů

Lucii najdete také na Facebooku & Instagramu. Pokud vás zajímá víc, Lucie píše také web na téma drahých kovů.

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře