Cestování může být i Vaše cesta k bohatství

Minulý víkend jsem byla na festivalu Kolem Světa. Tenhle festival má neuvěřitelnou atmosféru. Je nabitý pozitivní atmosférou, dobrodružstvím a lidmi naladěnými na stejnou notu.

Tenhle festival mi opět připomněl, jak moc je důležité, aby tahle cestovatelská osvěta byla co nejširší. Abychom tady měli víc a víc soběstačných a zdravě sebevědomých lidí. Ale nejen to.

Už ani nevím, od kdy mi téměř každý, kdo mě zná, říká “cestovatelko”. Cestování mě vždycky neuvěřitelně bavilo. Z velké části mě zformovalo do mého dnešního JÁ. Ráda cestuji přes Airbnb.

Ptáte se, jak to souvisí s bohatstvím? Trpělivost, prosím..

Roste to, na co se zaměřujeme.

Už v dětství nás s bratrem rodiče brali každý rok na dovolenou do zahraničí. Roadtripy po Evropě ve staré škodovce, lyžování v Alpách. Tvrdě pracovali, abychom jednou až dvakrát do roka mohli někam jet.

Mají mé velké díky. Cestování se stalo neoddělitelnou součástí mého života. Jenže ve mě rostla touha poznat také místní kulturu.

A tak jsem se vypravila ve svých sedmnácti letech prvně sbírat maliny, pracovala za barem nebo jako servírka v Anglii. Později jsem stážovala ve Španělsku. A na vysoké umývala záchody, starala se o nemohoucího důchodce
a opět obsluhovala v Americe.

Na střední mi někteří spolužáci záviděli, protože jsem si po létě
v Anglii za vydělané peníze koupila nové oblečení a třeba nové Niky. Na vysoké se mi pak smáli, že jezdím přes půl světa umývat záchody
a nedělám jako ostatní kariéru.
Bylo mi to jedno. Ten příslib svobody a samostatnosti, možnost dokonale
se naučit cizí jazyk, poznat nové lidi, a jejich zvyky.
Vidina vydělat si za pár týdnů na několik týdnů na cestování, ale taky na celý další školní rok byla naprosto neodolatelná. A já jsem si to naprosto bez okolků užívala a šla si, kam mě nohy nesly.

Dnes už je to celkem běžné, ale tenkrát nebylo. Nebyli jsme v EU. Programů, které by umožňovaly práci v zahraničí bylo málo. A vyjet na vlastní pěst bylo celkem náročné. Ale kde je vůle, je i cesta. A já jsem opravdu vděčná, že jsem o tu možnost nepřišla.

Zjistíte totiž, jak se “točí kolečka” jinde. Nejen v nějakém prefabrikovaném prostředí turistického střediska, ale mezi úplně normálními a obyčejnými lidmi.
V běžném všedním životě. Taky proto dnes, kdy už v zahraničí netrávím celé měsíce, volím Airbnb. Z části je to trochu nostalgie, ale taky je to enormně praktické. 

Ptáte se, jak to sakra souvisí s bohatstvím?

Hned se to dozvíte! Od svých osmnácti let jsem strávila zhruba 3 roky v zahraničí. Je to moc, nebo málo? Osobně si myslím, že nejde tak úplně o to, kolik, ale JAK ten čas v zahraničí strávíme. 

Ne nadarmo se říká: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem.

Znát dokonale cizí jazyk totiž obnáší mnohem víc než našprtaná slovíčka a fráze. Abyste rozuměli humoru, pořekadlům a různým hláškám, je nutné znát i hodně jiných, třeba i kulturních souvislostí. A proto by mohlo také platit, „kolika kulturám rozumíš, tolikrát jsi člověkem“.

Co je ale důležité je, že pokud si dáme tenhle čas – ať už ve formě “pomalého cestování” a poznávání, nebo přímo životem v nějaké zemi – naše obzory se tím výrazně rozšíří.

Jsou to jiné pohledy na svět. Jiné reakce místních lidí, než jaké bychom obdrželi doma. Jiný přístup, jiné životní filozofie a priority. Nebo taky jiné jídlo, počasí… s tím výčtem bychom mohli jít opravdu daleko.

Díky cestování vidíme svět z dalšího úhlu. Utváříme si nové názory a může se stát, že díky nabitým zkušenostem změníme některé své názory. Vracíme se inspirovaní. Vyzrálejší. Někteří možná také odpovědnější nebo poučení. Nabití energií. Každý si prostě „přiveze“ své.

Muž, který necestoval po světě, nemá oči.

Tohle somálské přísloví jsem zaslechla od jednoho přednášejícího na festivalu Kolem Světa. Myslím, že vyjadřuje přesně podstatu.

Kdysi jsem občas při návratu z cest hudrala, jak u nás nic nefunguje, a co všechno by se tu mělo zlepšit. Dnes musím s pokorou říct, že jsem šťastná za to, jaké to tu v Čechách máme. Jsme to právě my sami, kdo můžeme ledacos změnit. Nebo tu změnu iniciovat.

Není pro mě překvapením, že s větším oceněním kvality života u nás setkávám často právě u lidí, kteří strávili nějaký čas v zahraničí. Otevírají se nám oči i naše mysl. A pak umíme ocenit i dříve přehlížené „maličkosti“.

Ze zkušeností nabitých v zahraničí dnes a denně čerpám. Pomohly utvářet mé názory a životní postoje.

A mimo jiné mě také zavedly k zamyšlení nad tím, jak spravuji své finance, a také myšlence finanční nezávislosti.
Nejen pro to, abych měla jak tyto cesty financovat, ale především proto, abych si mohla svůj život a svobodu užívat naplno.

A tím nemyslím pouze cestování, ale i každodenní život. Ano. Všechno u nás není dokonalé…

..ale nakonec raději každou takovou nedokonalost vyměním za veřejnou dopravu na úrovni, nízkou kriminalitu, absenci válek, nebezpečných zvířat nebo nemocí, špičkovou zdravotní péči. No jednoduše ten náš malý český rybníček. A s radostí se vracím domů.

To je bohatství, které je víc než peníze. Ty jsou jen vždy jen důsledek. Bohatství je totiž do jisté míry stav mysli. A začíná
v naší hlavě. 

Samozřejmě. Pokud peníze máte, je spousta věcí trochu jednodušších (pomineme, že pak zase musíte vyřešit starost, jak s nimi naložit).

Sami ale řekněte, kolikrát už jste četli příběh o tom, že někdo vyhrál velkou sumu v loterii a za pár let neměl nic? Je méně podstatné, jakou máme startovní čáru. Daleko důležitější je, jakým směrem se od ní vydáme.

Žijeme pouze jednou. A svoboda je volbou každého z nás. Svobodnou otevřenou myslí můžeme dojít velmi daleko. Nejen jako jednotlivci, ale hlavně jako celá společnost.

Zní to jako klišé, ale bohatá mysl Vás může udělat skutečně bohaté. I bez velkého množství nul na účtě.

Cestování je dnes dostupné každému.

Nedostatek peněz je jen výmluva. A úhel pohledu. Otázka spíš zní, jak si to mohu dovolit? Loni mě takto zajímavě motivovala jedna kamarádka, zapálená ekoložka.

Když jsem chtěla udělat čistku svého šatníku, rozmluvila mi, abych věci jen tak vyhodila, a navrhla, abych je „ekologicky zrecyklovala“.

Nazvala ho „projekt Kolumbie“, protože věděla, že bych se ráda vydala na cestu po Kolumbii. Tento „projekt“ běží dodnes. A už dávno vydělal víc, než na jen letenku do Kolumbie. A zabralo nám to dva dny, kdy jsme si na zahradě udělaly holčicí dýchánek s vínem a spoustou zábavy.

Jak cestujete rádi vy? Využíváte Airbnb nebo se raději ubytujete do pohodlní hotelu? Každé má své výhody. Ale dovolím si tvrdit, že kulturně vás rozhodně víc obohatí to první.

Jak jsme to udělaly se dozvíte v tipu č. 2 níže.. Vlastně to bylo naprosto jednoduché. A výsledek skvělý. Zkusíte to taky?

9 tipů, jak vylepšit obsah Vaší peněženky ihned

Jak ušetřit
  • Jak okamžitě ušetřit?
  • Jak získat rychle peníze navíc?
  • Jakou formou hlídat útratu?
  • Jak se zbavit zbytečných výdajů?
  • Jak přistupovat k plánování financí?
Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře