Proč je ve Vašem nejlepším zájmu stát se investorem už dnes?

Na Vašem běžném účtu je nula, bydlíte u rodičů a chodíte do školy? Pak je právě ten nejlepší čas nad touto úvahou. A pokud cokoli z toho je jinak, tak to platí neméně. V budoucnu se z Vás stane investor.

Dávno pryč jsou doby, kdy na spořícím účtu byly úroky několik procent, k penzijku jste k padesátikoruně dostali další pajdu od státu, nebo se rozdávalo štědře na stavebním spoření. Jsou to ty nejoblíbenější produkty, jenž máme a měli jsme i historicky tak rádi.

Nyní jsou již dávno daleko méně aktraktivní, ale zajímavé je, že si stále drží velmi velkou oblibu. Ano, jsou to prakticky nedotknutelné a jisté peníze, které Vám nikdo nevezme.

Ale.. Jak moc Vám tato forma investování přilepší do budoucna?

Dotaci na penzijku od státu Vám sežere inflace dřív, než se dostanete do věku, kdy můžete na peníze sáhnout. Spořící účty jsou v mínusu ještě ten samý rok, co jste své peníze na účet vložili. 

Ne, nejsem zarytý odpůrce těchto produktů. Sama takové také mám. Nějakou hotovost je vždy dobré držet. Penzijko se s příspěvkem zaměstnavatele stává hned zajímavějším a stavebko má také své výhody.

Jenže… dnešní důchodci by mohli vyprávět.

Vyhraje ten, kdo se naučí myslet a jednat jako investor

O tom si nakonec můžete přečíst i v e-booku Přemýšlej jako investor.

Jaká smutná srážka s realitou Vás čeká, si můžete často přečíst v některých z našich novin. Poslanci se dohadují, zda důchodcům přidají 50 nebo 80 korun celé roky. Ubohé, řeknete si, že?

Poslední dva roky se sice politici předhání, kolik přidají důchodcům. Zda pět set nebo tisíc korun. Ale o co víc přidají dnes, o to budou mít pozdější důchodci méně.

Chodíte si takhle poctivě 30-40 let do práce, spoříte si a těšíte se, až budete v důchodu užívat odpočinku a starat se o vnoučata? 

Je to vlastně taková hra s nulovým součtem. Dokud bude populace stárnout, hrneme před sebou problém, který nemá příliš řešení.  Výsledkem budou vždy chudé důchody pro všechny.

Uděláte nejlépe, pokud se o rozdíl postaráte Vy sami.

Když není kde brát, tak nemůžeme dávat. Stát je chudá nevěsta. Ten, kdo nemá při vstupu do důchodu vlastní byt a žije v nájmu, případně nemá našetřeno hodně peněz, má o průšvih postaráno.

Jsme natolik sociální stát, že všichni důchodci jsou prakticky stejně chudí. Plus mínus pár tisíc.

Proč by Vás to mělo zajímat dnes, když je Vám 25, 30 nebo 35 let?

Rozdíl v důchodu si můžete zajistit sami, pokud se na to v aktivním věku připravíte. Moje představa však vždy byla, že líp bych se chtěla mít už za pár let, ne za 50 let až se mi budou klepat kolena.

Řekněme, že půjdete do důchodu v 60 letech. Máte reálnou šanci, že tu budete strašit dalších 20 až 25 let. Pokud byste chtěli k důchodu řekněme 5 tisíc navíc, hovoříme o 1,2 – 1,5mil. Kč v dnešních cenách! Ze kterých Vám inflace užere každý rok průměrně 2%! Takže si připravte spíš tak 1,5 – 2 mil. Kč.

Zní to moc pesimisticky?

Dřív jsem si říkala, že mě čeká dobrých padesát let práce, a protože jsem se dobře učila, budu mít dobré zaměstnání a mít spoustu času šetřit na důchod “později”. Zajímala mě zábava a zážitky.

No. Zábava a zážitky mě zajímají stále. Nicméně po několika letech jsem došla k pozorování, že nejenže se o mě stát nepostará, když mě potká jakákoli životní příhoda. Stejně to vypadá při pohledu na výši státního důchodu.

V lepším případě, když budu mít nastudované paragrafy, mi přiřkne pár drobných. A ty se určují často na základě dost zcestných tabulek.

Stejně tak se o mě nepostará zaměstnavatel, protože business je vždy až na prvním místě. A pokud se stanete selhávajícím kolečkem ve stroji, raději Vás nahradí za kus nový. 

Zbývá buď tedy vymyslet vlastní fungující business, což při denním zaměstnáním může být docela komplikovaná výzva, která Vás stojí dalších mnoho sil. Nebo si pomoci tím, že necháte ty těžce vydělané peníze pracovat pro Vás. Ať taky maká někdo další než jen Vy, co říkáte?

Jak mohou peníze pracovat pro Vás?

Dobrá otázka. Slyšeli jste o složeném úrokování? V téměř celé druhé dekádě mého života mě toto „zajišťovací“ téma naprosto nezajímalo. Škoda. Čím delší časový úsek, tím lepší může být výsledek.

Investování Vám pomůže v tom, aby inflace neznehodnotila peníze. Ale kam investovat?

V zásadě se rozhodujete mezi 2 typy investic:

  • Neprodukují pravidelný peněžní tok
    Na konci období dostaneme jistinu + úrok (dluhopisy, spořící účet)
  • Poskytují pravidelný tok peněz
    Průběžně v čase inkasujeme peníze + na konci stále vlastníme aktivum (nemovitosti, akcie)

Podstatné je, že Vaše peníze produkují další peníze. A pokud je necháte dál a dál vydělávat prostřednictvím vhodných investic, v dlouhé časové řadě se nabalí jako sněhová koule.

Kombinace průběžného příjmu a zároveň růstu hodnoty samotného aktiva je jeden z důvodů, proč se dnes v Praze každý třetí byt prodává na investici. Investiční nemovitosti jsou lákavé, protože přináší řadu výhod.

A tak, i když se nestaví a nabídka bytů je nedostatečná, poptávka ve velkých městech a obecně po bydlení neutichá. Jakkoli jsou ceny bydlení astronomické. Lidé budou vždycky potřebovat bydlet. A ve velkých městech tak o nájemníky nebude nouze.

Opravdu musím být investor?

Obávám se, že patřím právě to té generace, pro kterou se stává otázka investování naprosto klíčovou pro naši budoucnost. Řeknu Vám jeden krátký příběh.

Kdysi mi jeden známý v mém věku řekl, že se raději chce bavit a užívat života, než by hrabal majetek (jako já), něco ve volném čase rekonstruoval nebo se staral o nájemníky.

Jeho názor mě zasáhl, i přesto, že jsem to nevnímala tak, že se snažím hromadit majetek. Jen jsem si řekla, že se budu bavit a užívat si o něco méně, ale s výhledem, že jednou budu mít zadní vrátka.

Budu šéf vlastního zaměstnance, který pro mě bude pracovat. I když já se budu bavit nebo budu na dovolené.

Nyní přetočme o několik let dopředu. Na svém životě jsem prakticky nic nezměnila, i když bych si to určitě mohla dovolit. Porozuji svého známého, jak neskutečně bojuje s financemi a neustále naříká, že nemá peníze. Čeká na výplatu.

Neřekla bych, že se baví a užívá si tak, jak si před lety představoval.

Sice možná chodí do společnosti za zábavou s kamarády víc než já, ale ve svých možnostech je daleko víc omezen, než já. A tento rozdíl se v čase stále prohlubuje.

A právě možnost žít život, jaký si přeji, mě zavedl k tématu správy peněz a investování. Tomuto tématu se hlouběji věnuji v e-booku Přemýšlej jako investor.

Obětujete dnes trochu času, abyste ho zítra nebo pozítří mohli mít násobně tolik?

Protože třeba tolik nebudete muset pracovat. Když si budete moc vybrat mezi tím mít důchod 10 nebo 20 tisíc, kterou možnost si vyberete?

Stojí za to investovat sám do sebe. Abyste viděli příležitosti a možnosti. A mohli jít do akce a investovat. Tak, abyste v budoucnu mohli klidně spát a odpočívat.

Já Vám k tomu mohu nabídnout hned 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost jako Vaše zabezpečení do budoucna. I když to možná nerealizujete ihned, můžete nad tím ihned začít přemýšlet a plánovat svoji budoucnost.

Investujete? Jaké typy investic máte rádi? A v kolika letech jste začali? Napište mi v komentáři, jak porážíte inflaci Vy. A jakým způsobem máte v plánu se zabezpečit do budoucna.

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře