Peníze: 5 největších chyb, které děláme s našimi penězi

Děláte je také? Nedávno jsem večeřela s kamarádem, a v úžasu jsem poslouchala jeho nastálou finanční situaci. Koupil si novou hračku. Místo za 6 týdnů mu ji dodali za týden, a on neměl peníze na zaplacení. Přitom vydělává sumu, o které si většina zaměstnanců může nechat jen zdát.

Nikdo nejsme neomylní. Často však vidím chyby, které lidé v mém okolí dělají při správně svých peněz. Po bitvě každý generál, chyby děláme všichni. Otázka ale zní, zda se z nich umíme poučit?

Peníze: 5 chyb, které s penězi děláme nejčastěji

Netrvalo mi příliš dlouho, a hlavou mi proběhlo hned několik situací a chyb, kterých se dopouštíme při manipulaci s našimi penězi.

Možná je děláte také, aniž byste to vlastně věděli. Najdete se zde i Vy? Nejčastější chyby, které vidím ve svém okolí při manipulaci s penězi, jsou tyto:

1. Nemáte finanční rezervu pro nenadálé situace

Bohužel až příliš často se tahle chyba objevuje i u lidí, kteří mají nadstandardní výdělky. Třeba i vlastní nemovitosti a akcie. Třeba i pracují se svými financemi, ale když přijde nečekaný výdaj, je to problém.

V dnešní době, kdy nám banky cpou kreditní karty a předschválené úvěry ze všech stran, Zonky nabízí peníze do pěti minut a televizní reklama nás bombarduje úžasnými nabídkami půjček, se může zdát, že to není třeba.

Doporučuje se mít 3-6 měsíčních platů rezervu v hotovosti.
Já bych to spíš upravila na 3-6 měsíců částky, kterou měsíčně potřebujete nezbytně k životu a musíte zaplatit, ať se děje, co chce.

To znamená, že přijdete o práci, dlouhodobě onemocníte nebo se třeba rozejdete s partnerem. Jedná se o nájem, splátky auta nebo hypotéky, potraviny a podobně.

Problém je, že to stojí zbytečné peníze navíc. A ne vždy je rychlá hotovost nakonec tak levná a snadná získat, jak to na první pohled vypadá.

Neuleví Vám to sice od starostí z toho, co se stalo, ale minimálně Vám to uleví od finančních starostí, které jsou s tím spojené.

Sama jsem se do takové situace celkem rychle a nechtěně dostala již dvakrát. Není to ani nic příjemného, ani se s tím moc dobře nespí. A samozřejmě přesně v tu dobu, kdy jsem to dopustila se začaly sypat věci okolo. Klasika, ne?

2. Máte kreditku. A ne vždy ji každý měsíc úplně vyrovnáte

Kreditka je dobré řešení, když Vám peníze nevychází o pár dní kvůli náhlé situaci. Průšvih je platit kreditkou, když to nemůžete celé splatit každý měsíc.

Chápu, že je lákavé mít na dosah ruky peníze. Ale každému, kdo rád utrácí, bych vřele doporučovala vůbec žádnou raději nemít. Je to jen starost navíc hlídat další účet. A past na to, aby Vám „to nevyšlo“, když to bedlivě nehlídáte.

Ty pěkné vysoké kozačky, které si na kreditku koupíte, jsou potom velmi drahým kouskem. Tyhle karty mají celkem vysoké úročení a je to skvělý způsob, jak se celkem rychle zadlužit. Nakonec to stojí zbytečně nemalé peníze.

S kreditkou jsem se nepřímo setkala již v útlém věku. Už když mi bylo 17 let jsem zahlédla na stole svého tehdejšího přítele výpis z banky, kde byla celkem vysoká dlužná suma. Stálo mě to tehdy 40 tisíc, abych pochopila, že problém je úplně jinde, než v dluhu na kreditce.

Kvůli své hypotéce jsem si také jednu musela před lety zřídit. K přehlednosti mých financí kreditka nijak nepřispěla, spíš naopak. Naštěstí mi v bance poté paní prozradila, že „aktivní používání“, ke kterému jsem se krví upsala, nikdo nekontroluje. Když už to kontrolují, tak ručně, a na to nemají čas. Díky! Kreditka letěla hned do šuplíku.

3. Nemáte dlouhodobý finanční plán

Do svých pětadvaceti jsem si myslela, že šetřit na důchod je blbost. Mám přece spoustu času na vydělávání peněz, ne?

Je to sice pravda, ale v čase najednou přijde potřeba auta, bydlení, dítě. A možnost odkládat peníze stranou není o nic jednodušší než předtím.

Je dobré si reálně říct, co budu v budoucnu potřebovat
(nové auto za 3 roky, vlastní byt za pět let, nebo třeba peníze na mateřskou, abych pak neživořila) a zamyslet se nad tím, jak k tomu dojdu.

Strkat hlavu do písku, nedělat nic, a říkat, že to nejde, protože nevydělávám xy, je také cesta. Nepřiblíží Vás ale k ničemu z toho, co budete v budoucnu potřebovat. Blíž mechaniku toho, jakým způsobem si sestavit takový finanční plán, popisuju zde.

Je pár legitimních dobrých důvodů, proč odkládat finanční přípravu budoucnosti jako splácení drahého dluhu nebo nákladné studium (a další jiné situace, kdy to dává smysl). Ostatní jsou obvykle výmluvy a taky rozhodnutí, za které si v budoucnu asi nepoděkujete.

4. Vaše volné peníze leží na běžném nebo spořícím účtě

Peníze máte a pravidelně Vám zbývají? Bezva! Ale pokud leží na spořícím či běžném účtu jako v 69% případů českých domácností (pozn. z průzkumu projektu Den finanční gramotnosti), tak s tím moc parády neuděláte. Češi
mají na těchto účtech víc jak 2 biliony korun!

Další peníze možná máte doma v šuplíku. Někde se dokonce uvádí, že až dalších 60 miliard korun se válí lidem doma „ve slamníku“, v kasičkách či pod postelí.

Banky Vám dnes nabídnou do 0,5% ročně na spořícím účtu, na běžném to zaokrouhleme na čistou nulu. To má dost daleko k tomu, aby to pokrylo 2-2,5% každoroční inflace.

Vklady na běžném a spořícím účtu by měly sloužit jako hotovostní rezerva. Pro ostatní peníze, které neplánujete v nejbližších letech použít, byste měli najít „nějakou zábavu“, tj. nechat je vydělávat. Jinak Vám je spolehlivě znehodnotí inflace.

Nemluvě o tom, jestli ještě stále platíte bance poplatky. Účet bez poplatků dnes nabízí většina českých bank a rozhodně není nic těžkého si ho zařídit. Hodinka, kterou věnujete založení účtu bez poplatků ušetří třeba i 1 500 korun ročně, což je celkem suprová večeře, kabelka nebo masáž :)

Jen pro zamyšlení, aby Vaše peníze vydělaly 1 500 korun za rok při sazbě 0,5 %, muselo by se vám na účtu válet 300 tisíc korun.

Zamyšlení nad penězi není nikdy dost, i proto spatřil světlo světa e-book Přemýšlej jako investor, kde se spolu můžeme podívat na zub tomu, co vám možná brání v tom mít víc peněz.

5. Nemáte vytvořený osobní rozpočet

Poslední bych zmínila absenci plánu. Tedy nějakou verzi osobního nebo rodinného rozpočtu. Jeho potřeba roste úměrně s množstvím bankovních účtů, které máte, a transakcí, které za měsíc uděláte (ať už v hovotosti nebo přes účet).

Chudí myslí na peníze ještě více než bohatí, v tom je jejich největší bída. – Oscar Wilde

Často slýchám hlášky typu „nedělám to pro peníze“, „nemám na to čas“ nebo „peníze mě nezajímají“, a pak vidím uhoněné a vystresované kolegy a kamarády, jak mi vysvětlují, že toho mají moc. A nejdříve budou mít čas za týden, dva, měsíc.

Přitom, kdyby nešlo o peníze, tak si přeci vždycky můžu udělat volno, zařídit si co potřebuji, a nebýt svým vlastním štvancem, nebo ne?

V naší společnosti jsou peníze dost intimní téma. I jako malá si pamatuju, že o penězích se doma příliš nemluvilo. Jako by to bylo neslušné téma. V průzkumech se pak dočteme, že většina lidí si myslí, že lidé, co jsou skutečně bohatí, peníze nevydělali prací, ale někde ukradli.

To pak není divu, že peníze jsou číslo 1 v důvodech, proč se lidé přou, hádají a rozcházejí.

Výsledkem nekomunikace s partnerem nebo strkáním hlavy do písku, že „se to nějak vyřeší“, se finanční situace rozhodně nezlepší, a dost možná se spíš zhorší. Což následně může vést ke špatným finančním rozhodnutím a roztočit tak nepříjemnou spirálu finančních trablů.

To není nic moc situace.

Nejlepší je začít u toho, že se o téma začnete aktivně zajímat. Pár tipů, jak se můžete začít trochu víc zajímat o téma osobních financí, pracovat s nimi a přemýšlet o penězích:

  • vytvořte si zvyk zpracovávat si svůj měsíční osobní rozpočet (můžete využít Osobní rozpočtář, který jsem pro Vás na to připravila),
  • přečtěte si některou z knih o osobních financích,
  • poslechněte si některý z podcastů o osobních financích (umíte anglicky?),
  • v e-booku Přemýšlej jako investor si můžete utřídit myšlenky a vytvořit si svůj finanční plán, abyste byli na budoucnost lépe připraveni.

Bohatší rodinný rozpočet začíná u toho, že si vylepšíte svoje znalosti a mindset o penězích a najdete nějaký funkční systém. Ostatní potom přijde samo! Nebo alespoň já jsem to tak měla.

Se správou vašich peněz vám mnohdy pomůže také dobrý finanční poradce. Pokud jednoho ještě nemáte, pak by vás mohlo zajímat, jak takového dobrého poradce poznáte (psala jsem o tom zde).

BONUS

Připravila jsem pro Vás bonus ke článku v podobě e-booku zdarma.

9 tipů, jak vylepšit obsah Vaší peněženky ihned

Jak ušetřit
  • Jak okamžitě ušetřit?
  • Jak získat rychle peníze navíc?
  • Jakou formou hlídat útratu?
  • Jak se zbavit zbytečných výdajů?
  • Jak přistupovat k plánování financí?
Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře