6 kroků, jak vytvořit osobní rozpočet

Někdy je to opravdu dřina vyjít s penězi, souhlasíte? Jeden měsíc se rozbije pračka, další měsíc zase několik kamarádů slaví narozeniny. Evidujete si svůj osobní rozpočet? Měsíce plynou, a i když jste si už několikrát řekli, že příští měsíc „už to vyjde“, tak se zase objeví něco, s čím jste tak úplně nepočítali.

Jak tohle znám! Ráda Vám ukážu, jak na to. Sama jsem před několika lety zápasila s tím, že na konci každého měsíce na mém účtu byla prakticky nula.

Podařilo se mi to změnit až potom, co jsem začala pracovat s rozpočtem a pravidelně revidovala své útraty. Provedu Vás tím, jak si udělat pořádek ve vlastních financích v šesti jednoduchých krocích.

Jak vytvořit osobní rozpočet

Předtím, než se pustíte do vytváření přehledu svých financí, doporučuji Vám stáhnout si pracovní listy Osobní rozpočtář, nebo si můžete sami vytvořit šablonu, která Vám bude vyhovovat.

Pracovní listy jsou jednoduché a nastavené, aby spočítaly vše za Vás. Každý měsíc si pouze uděláte nový list šablony. Jakmile budete mít připravenu šablonu, můžete se pustit směle do práce.

Krok 1: Spočítejte si svůj měsíční příjem

Svůj osobní rozpočet začnete tvořit tímto krokem. Zahrňte do něj všechny peníze, které ten daný měsíc obdržíte (ať už to bude rukou psané v horním rohu stránky nebo použijete excel).

Nic nevynechejte, ať už jsou to peníze ze zaměstnání, brigády, od babičky, kapesné, příjem z pronájmu nebo dividendy. To všechno jsou plusové položky, a zdroje Vašeho příjmu. Buďte k sobě poctiví.

Celkové výdaje budeme odečítat od Vašich příjmů.

Pro velkou část lidí představuje příjem jednoduše výplata, kterou obdrží na účet od zaměstnavatele. Pokud ale máte i jiný zdroj příjmu, vlastníte svoji firmu, pracujete na zakázku, nebo si přivyděláváte, tak to všechno byste měli zahrnout do této kolonky.

Odhadněte co nejpřesněji, kolik tento měsíc budete mít příjem. Pokud je Váš příjem nepravidelný, a nejste si jisti, můžete použít průměr za několik posledních měsíců (nezapomeňte odečíst extrémní položky, a ty, které víte, že se určitě nebudou opakovat).

Tady je příklad. V horním rohu pracovních listů uveďte všechny své příjmy:

 • Příjem ze zaměstnání: 25 000 Kč
 • Brigáda: 2 000 Kč
 • Příjem z pronájmu: 8 000 Kč

To je celé! Pracovní listy Vám dají celkový součet.

Krok 2: Uveďte všechny své fixní měsíční výdaje

V další fázi je třeba, aby Váš osobní rozpočet obsahoval seznam všech fixních měsíčních výdajů.

Začnete tím, že si sepíšete všechny fixní položky, nad kterými není žádná diskuze. Ty musíte zaplatit, ať se stane, co chce. Patří sem splátka hypotéky nebo nájem, elektřina, plyn, účet za telefon, nákupy potravin. Vše, co je naprosto nezbytné pro Váš život a musíte zaplatit tento měsíc.

Pokud si nejste jisti, běžte se podívat na svůj běžný účet a ten Vám pomůže vzpomenout si na vše. Pokud máte nepravidelné příjmy a výdaje, zkuste opět použít průměr za posledních pár měsíců. Důležité je, aby to číslo bylo co nejvíce přesné.

Stejně jako v příkladu u příjmů, i výdaje je třeba zaznamenat položku po položce. Například takto:

 • Nájem: 10 000 Kč
 • Elektřina: 550 Kč
 • Plyn: 800 Kč
 • Jídlo: 3 500 Kč
 • MHD kupon: 350 Kč
 • (jiné výdaje)

Pro lepší přehlednost si vypište každou položku zvlášť. Obzvlášť na začátku, kdy se snažíte si udělat pořádek ve financích se vyplatí být co nejvíce konkrétní a jít do detailu. Po několika měsících budete lépe srovnávat Váš posun a pokroky.

Jakmile budete mít uvedené všechny fixní výdaje, můžete přejít na další krok.

Předtím než začnete sepisovat volitelné položky (zábava, sport), zastavte se na chvilku a napište si vedle (do volného listu nebo na papír), jaké máte finanční cíle. Ať už se jedná o dlouhodobé cíle nebo cíle krátkodobějšího charakteru, Váš osobní rozpočet by je měl reflektovat.

Ty vychází z toho, co v životě chcete. Co je pro Vás důlěžité. A bude Vás to motivovat, abyste se daného rozpočtu drželi. Obzvlášť v moment, kdy budete zvažovat v dalším kroku další útratu.

Pokud nyní váháte, pak si představte, co byste chtěli dosáhnout nebo mít za rok, dva nebo v budoucnosti. Chcete doplatit hypotéku? Investovat? Cestovat? Splatit dluhy? Koupit si auto?

Už to vidíte? Napište si to. Vaše finanční cíle pak mohou vypadat takto:

 • Zbavit se dluhu 10 000 Kč
 • Mít hotovostní rezervu na 3-6 měsíců 150 000 Kč
 • Spořit 10% příjmů na vlastní bydlení 2 500 Kč každý měsíc
 • Zdvojnásobit spoření na důchod 500 kč

Potom, co jste si napsali své cíle, je třeba o nich začít přemýšlet jako o výdajové položce, kterou budete měsíčně zapisovat do svého rozpočtu – a spořit si na svůj cíl.

Seznam výdajů se Vám rozroste například o tyto položky:

 • Hotovostní rezerva 3-6 měsíců: 2000 Kč
 • Nové auto: 2000 Kč
 • Splátka dluhu: 1000 Kč

I přesto, že nyní tyto peníze reálně neutratíte, stále je to jakýsi „fiktivní“ výdaj. Je to proto, že se snažíme vytvořit přehled toho, kam Vaše peníze „tečou“, tedy cashflow. Tyto peníze si dáváte stranou pro budoucí jednorázový výdaj – chceme se vyhnout tomu, že je nyní utratíte.

Krok 4: Zapište si všechny volitelné výdaje

Hurá! Přišel čas na všechno, co byste chtěli. Zahrňte všechny položky, které nejsou úplně nutné, ale Vy je PROSTĚ chcete! Netflix nebo O2 TV, zábava a sport, večerní drinky, oblečení, kadeřník.. no však víte.

Ty můžete upravovat tolik, co je jen libo. A kolik Vaše peněženka unese. Ne náhodou je uvádíme až jako třetí položku v řadě – po fixních výdajích a výdajích směrem k Vašim finančním cílům. Holt..důležité věci jdou první.

Výdaje tohoto typu pak budou vypadat třeba takto:

 • Restaurace: 2 000 Kč
 • Bar: 1 000 Kč
 • Kadeřník: 1000 Kč
 • Brusle: 3 000 Kč
 • Dárek kamarádce: 350 Kč

A jsme skoro na konci!

Krok 5: Odečtěte výdaje od příjmů

Nyní se podívejte na rozdíl celkových výdajů a Vašich příjmů.

Pokud je výsledná suma kladné číslo, pak vyděláváte víc peněz, než kolik utratíte. Super! Běžte zpět do svého přehledu nákladů a upravte je, pokud to tak cítíte (někde jste na sebe byli příliš přísní?).

Možná byste si chtěli udělat něčím radost, nebo naopak použít tyto zbývající peníze na spoření, nebo dodatečnou splátku kreditní karty.

Můj Tip: Pokud používáte pracovní listy Osobní rozpočtář, nechte si rezervu v kolonce „ostatní“ menší částku, kde nebudete přemýšlet nad tím, za co jste peníze utratili. Nebudete si to nijak vyčítat – květiny, masáž, cokoli, co Vám udělá radost – abyste si dali motivaci a jistou volnost. Příliš striktní pravidla a vše „nalajnované“ by mohlo způsobit, že ztratíte motivaci. 

Pokud je výsledek nula, znamená to, že máte přesně tolik peněz, kolik potřebujete na zaplacení svých nákladů a účtů. Super! Podívejte se znovu na svůj přehled, a zodpovědně se sami sebe zeptejte, zda tohle všechno opravdu musíte zaplatit.

Pokud je výsledná suma záporné číslo, znamená to, že utrácíte příliš mnoho! Bude potřeba se na všechny kroky podívat znovu. Můžete zvýšit své příjmy? Snížit některé výdaje?

Asi sami tušíte, že se snižováním výdajů byste měli začít u volitelných výdajů. Pomůže Vám, pokud si je seřadíte podle důležitosti a ty nejméně důležité prostě vynecháte.

Nechcete si přeci kupovat nové kolo, když Vám nezbyde na zaplacení nájmu nebo vytvoření rezervy pro případ, že přijdete o práci, to dá rozum.

Nyní už zbývá jen poslední krok!

Krok 6: Držte se svého plánu, sledujte, jak ho plníte a upravujte rozpočet

Postupně uvidíte, jak se reálné výdaje liší od těch předpokládaných, nebo plánovaných. To využijte pro ještě lepší plánování další měsíc.

Doporučuji si vyhradit čas každý měsíc na průběžnou revizi Vašeho rozpočtu a také přípravu rozpočtu na další měsíc. Upravujte si svůj plán dle reality a sledujte, zda je třeba udělat nějaké změny.

Na závěr!

Moc ráda uslyším o tom, jak se Vám rozpočtování daří! Začátky jsou vždy trochu výzva. Chodit jste se ale také nenaučili na první dobrou, nebo?

Pokud se rozpočtování budete držet, uvidíte, že brzy přinese výsledky.

Pavla Matěnová

Ráda inspiruji lidi k tomu, aby se zajímali o správu svých peněz a investování. Ukážu Vám, jak můžete navýšit obsah vaší peněženky, abyste jednou svému mladšímu já poděkovali za dobré rozhodnutí. Ráda pomůžu k větší svobodě i vám.

Jak spravovat peníze, abyste jich měli víc a kde začít, když přemýšlíte, že byste chtěli investovat, zjistíte v knize Přemýšlej jako investor.

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a zajistit si růst hodnoty vašich peněz v čase, bude vás zajímat e-book 7 důvodů, proč volit investiční nemovitost.
Jestli toužíte po klidnějším spánku s vědomím, že nemusíte mít starost, jak zaplatíte složenky, vemte si na pomoc Osobní rozpočtář

Chcete vědět víc o mně? To se dozvíte zde.

Komentáře